Zemzem suyu hakkında bilgi

Zemzem suyu hakkında bilgi
Yazar aGRaSif

Arap dilinde “bol, bereketli, doyurucu ve kaynağı zengince su” anlamlara gelen zemzem sadece kutsal kabul edilen Harem bölgesinde değil bizzat Kabe nin kuyusu ve bütünleyecisi olarak görülmüş Mekke için hayat kaynağı olmuştur. Hz. İbrahim in ayrılmasından sonra eşi Hacer ıssız Mekke vadisinde su ve erzakının bitmesi üzerine çaresiz kalmış oğlu İsmail in susuzluktan ölmesinden korktuğu için Safa ile Merve tepeleri arasında yedi defa gidip gelmiş, bütün ümitlerini kaybettığı anda mucizevi bir şekilde oğlunun bulunduğu yerde kaynayan zemzem suyunu görünce ALLAH‘a şükretmiş ve suyun dağılmaması için etrafını toprakla çevirmiştir. Daha sonraki dönemlerde Hz. İsmail in kuyusu olarakta anılan zemzem, başlangıçta pınar şeklinde bir göze iken Hz. İbrahim tarafından genişletilerek kuyu haline getirilmiştir. Mekke nin fethinden sonra Hz. Peygamber insanlara zemzem den bol bol içmelerini ondan memleketlerinede geitrmelerini tavsiye etmiş ve” yeryüzünde bulunan suların en hayırlısı zemzem suyudur” demiştir. Tavfın ardından kılınan namazdan sonra zemzem içmek müstehab kabul edilmiş, Hz. Peygamber ve ashabın uygulamalarından hareketle kıbleye yönelmek, ALLAH ın adını zikretmek, üç defa nefes almak, kana kana içmek , her solukta Kabe ye bakmak ve sonunda Allah a hamdetmek zemzem içmenin adabından sayılmıştır.

Zemzem kuyusu Mescidi haramdan Kabe nin 18 m güneydoğusunda Hacerülesvedin tam karşısındaydı, su eskiden kovalarla çıkarılıp üstü açık havuzlarda depolanır, insanlar burdaki musluklardan içerdi, şimdi ise modern sistemlerle su çıkarılıp ultraviyole ışınlarıyla dezenfekte edilip hizmete sunulmaktadır.

( Hz. Hacer in Safa ile Merve tepeleri arasında su arayışı, hac ve umre görevleri içinde yer alan “say” uygulamasının kökeni olmuştur.)

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz