Yüz felci nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Yüz felci nedir? Nedenleri ve Tedavisi
Yazar aGRaSif

Soğuk havanın etkisi ile artan hastalıklardan biri yüz felcidir. Toplumda şöför hastalığı olarak adlandırılan yüz felcinin en baskın oluşum nedeni yüzün soğuğa maruz kalmasıdır.

Soğuk havanın etkisi ile yüzün yüzün sağ ve sol kısmında bulunan sinirlerde ödem oluşur. Oluşan bu ödeme bağlı olarakta yüzde şekil bozuklukları belirir. Bu şekil bozukları yüzün bir tarafında kaş kaldırmak, göz kapatmak ve ağız büzmek gibi mimik hareketlerini yapamamak veya yapmakta zorlanmak , ağız yapısında bozulmadır. Özellikle işi gereği uzun süre dışarda olan kişilerin, bu konuda hassas davranıp yüzlerini soğuktan koruyacak önlemler almaları gerekir.

Yüz felcine karşı alınacak tedbirler nelerdir?

– Sabahları duş aldıysanız saçınızı ve yüzünüzü iyice kurutmadan dışarı çıkmayın.
– Yüzünüzü korumak adına kaşkol kullanın.
– Boğazlı kazakları giymeyi tercih edin.
– Sürekli sakız çiğneyin.
– Toplu taşıma araçlarında hava akımı olan yerlerden uzak durun.
– Soğuk havada taşıtta cam açmayın.

Yüz felcinin tedavisi: 

Yüz felci, yüzde yaptığı şekil bozuklukları yüzünden yaşam kalitesini bozan, kişiyi toplumdan uzaklaştıran bir hastalıktır.  Tedavi süreci doktor kontrolünde izlenen 1 aylık gibi bir dönemdir.  Her şeyden önce kişinin artık soğuğa karşı tedbirlerini alması, cereyan akımı olan ortamlardan uzak durması gerekir. Hergün düzenli olarak mimik çalışması yapması hastalığın iyileşmesinde çok büyük rol oynar. İyileşme sürecini hızlandıran kortizon ve anti viral ilaçları doktorunuz tavsiyesi ile kullanabilirsiniz. Buna destek olarak ta  fizyoterapiye başlanılabilir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar