Yörelere göre çocuk oyunları

Yörelere göre çocuk oyunları
Yazar aGRaSif

Çocuk oyunlarında köy-şehir ayırımı çok belirgindir. Şehirlerde çocukların oynadığı oyunlar sonradan yaratılmıştır,köylerde ise oynanan çocuk oyunlarına yetişkinlerde katıldığı için farklılıklar gösterir.Bazı yörelerin köylerinde çocukların oynadıkları oyunlar büyüklerin anlattıkları korkulu hikayelerden oluşur. Örneği;çaput adam, kepçe kadın, su gelini, kepçe başı,çullu kadın v.s çocuklar büyükçe kuklalar hazırlayıp ev ev dolaşır söyledikleri tekerlemelere karşı onlara ekin v.b gıbi şeyler verilir.Bazı yörelerde çocuklar o yıl hangi oyunu çok oynarsa o sene o iş çok olurmuş, mesela; çocuklar kuyu kazarak oynarlarsa o sene bolluk olur ekin kuyuları kazılırmış.

Kırşehir’de oynanan “aşığım ne adam” Gaziantep’te “filan ne kişi” aıyla oynanır. Koşma, kovalama, kurtarma, zor kullanma oyunları hem kırsal kesimde hemde kentlerde yaygın oyunlardır. İstanbul’da “ebe çıldı” Niğde’nin “ayağım nallı” Kayseri’nin “elim yağlı” Gaziantep’in “darabil” Tekirdağ’ın “ateşliyim” oyunları hep aynıda olsa şehirlere göre farklılık gösterir. Oyuncaklarında yörelere göre değişen bir çok adı vardır. Örneğin;uçurtma ( çergen, puçuk, tahtalı kuş, uçuruk, yellemek) gibi bir çok adla bilinmektedir.

Ne yazık ki zamanımızda çocuk oyunlarının çoğu unutulmaya yüz tutmuştur,bunun tek nedenide ilerleyen teknolojidir. Her evde bir bilgisayar olduğunu düşünürsek bu oyunların unutulmasıda çok normaldir;artık çocuklar bilgisayar başında sanal oyunlarla vakit öldürmekte ve kendilerini sosyal hayattan soyutlamaktadırlar.Benim çocukluğumda oynadığım oyunlardan aklımda kalanların bazılarının isimlerini yazmak istiyorum,belki hatırlayanlar çıkabilir.:))

Beştaş, birdirbir(uzuneşşek), istop, yakantop(can), çiziktaş, tombala(topla ve kıremıt taşlarıyla oynanan), lalelibir, ip atlama, ağsatarım balsatarım, saklambaç(gugku), misket, topaç, evcilik, köşe kapmaca, isim şehir, seksek.. hatırlayanlar lütfen yorum yazsın bekliyorum :))))

yazan:biRsu

Kimler Neler Demiş?

4 Yorum - "Yörelere göre çocuk oyunları"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
zeyno
Ziyaretçi
zeyno

Çocukluğum büyük özlem duyduğum yıllar…Hatırladığımda yüzümü güldüren hatıralar sadece çocukluğumda var.Ve bu oyunlar 🙂 Birsu güzel paylaşım sağol şeker emeğine sağlık.En sevdiğim oyunda YAKANTOP tu:)

flower
Ziyaretçi
flower

oy evet ne oynardık bu oyunları. benim aklıma körebe geldi, dokuz taş vardı taşları üstüste koyup topla vuruyorduk, yerden yüksek vardı. daha neler var ama aklımıza gelmiyor, çoğu çocuk oyunu zamanla unutuluyor, teknoloji ve yeni çıkan bin bir çeşit oyuncaklar nedenler arasında. oysaki bu oyunlar paylaşmayı, arkadaşlığı öğretiyor çocuklara. gitgide bencil, yalnız bireyler olmamızı ben biraz da buna bağlıyorum

bıRsu
Ziyaretçi
bıRsu

once tsk ederım ıkınızede mımo o tasları topla yıkma oyununa bız tombala dıyoduk ben en cok cızıktas,ıp atlama bıde yakantop oynardım topu yakalayınca bır canın oluyodu oyy kımse vuramazdı benı valla oyunlarda ustaydım topumuz olsaydı burda da oynardık sınana soyleyelım alsın bıtane :))

wpDiscuz