Yeni evlenecekler için hediye seçimi

Yeni evlenecekler için hediye seçimi
Yazar aGRaSif

Yurtdışındakı düğün adetlerinde para VE altın takmak yoktur, direk olarak para da verilmez aslında. Oralarda insanlar gelin ve damadın ihtiyaç duydukları eşyaları alıp, bunları hediye ederler. Fakat bu ihtiyaç duyulan eşyaları misafirlerin alabilmesi için gelin ve damat bir liste hazırlarlar ve bu listeye evlilik listesi denir.

Bu liste genellikle web üzerinden olup her istenen eşya/parça en ince detayına kadar yazılır ve bir resim konur.  Mesela ABC markasının bardaklarının Z ürününden 6 adet istiyorum diye bütün istedikleri gelin sıralar, Bazen listede bulunan firmalardan eğer istenen hediyeler pahallı geliyorsa hediye çeki alınıyor ve böylece gelin ve damattan çok para çıkmamış oluyor. Bu adet yavaş yavaş Türkiye’ye de geliyor. Bu listenin web üzerinden olması herkesin isteneni görmesini sağlar, alınanlar işaretlenip bu ürünün listeden kalkması kolay oluyor böylelikle aynı ürünü iki kişi almamış oluyor.

Herşey buraya kadar çok güzel tabiki fakat bu güzel adet memleketim insanına nasıl açıklanabilir ve nasıl uygulatılır bilinmez :)Şöyle ki, mesela istediğiniz birşey var ve her detayı listenize eklediniz. Misafirler belki yazdığınız eşyaları pahallı bulur ve yine de alınacak eşyayı alır ama farklı bir model olarak:))

Sizler yine de evlilik listesi yapın ki neler eksik ve ne istiyorsunuz bilinsin:) İşte sizlere kolaylık olsun diye liste

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum - "Yeni evlenecekler için hediye seçimi"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Nalan
Ziyaretçi
Nalan

Türkiye’de gerçekten de farklı model alıp gelme olur kesin. Birde insanlar genelde çekiniyor liste hazırlamaya en azından benim çevremdekiler bu şekilde düşünüyor. Çok yakın bir arkadaşım evelenecekti mesela hazırlatamadık ona bir liste. Nasıl olsa herkes hediye alacakzaten bari işine yarar, içine sinen bir şey olsun diyoruz ayıp olur deniyor. Bizde gruphediye diye bir siteden para topladık facebooktan bütün arkadaşları davet ettik facebookta olmayanları maille sms le davet ettik. Herkes hediyeye ayırdığı parayı bizim gruba yükledi. En son o kartı verdik hediye olarak. Buda bizim hediyemiz madem liste yapmadın bizde para topladık dedik. Böyle bir şeyde yapılabilir

suu
Ziyaretçi

evt çok güzel fikir tbrler aslında en iyisi bencede para ne gerekiyosa kendısi alır fakat bizim milletimizde öyle insanlar varki aldığı hediye gözüne daha büyük geldiği için para vermeyi tercih etmiyor:)))

wpDiscuz