Yağ bezelerinde kanser riski var mı?

Yağ bezelerinde kanser riski var mı?
Yazar aGRaSif

Vücudunuzun herhangi bir bölgesinde cilt altında katı bir şişlik varsa bu şişlik elinizle dokunduğunuzda hareket halinde oluyor ise bu lipom yani iyi huylu yağ bezi tümörüdür. Lipomlar genelde yaygın olarak birçok kişide birden fazla görülebilmektedir. Özellikle ailesinde lipom olan kişi yada kişiler varsa görülme oranı daha yüksektir.  Günümüzde kanserin grip gibi salgın olması akıllara acaba lipomların kansere dönüşme riski olup olamadığını getiriyor.

Lipomlar iyi huylu tümörler olduğundan ömür boyu herhangi bir şikayete neden olmayabilirler. Bazı durumlarda cerrahi operasyon gerekebilir.

Lipomlar hangi durumlarda tehlikeli olabilir sorunun cevabı ise şöyledir:

Lipomlar mikrop kaptığında problem yaratabilir. Özellikle renk değiştirme, kızarma, büyüme gibi durumlarda dikkatli olmak gerekir. Çok nadir de olsa selim lipomlar habis tümörlere dönüşebilir. Zamansız büyüme gösteren lipomlar mutlaka ameliyatla çıkarılmalı. Daha sonra da patolojik sonucuna bakılmalı. Eğer sonuç kanser çıkarsa tümör ameliyatla geniş olarak çıkarılır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için beslenmenize çok dikkat edin, düzenli egzersiz yapın, sigara ve alkolden uzak durun.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz