Vitaminler

Vitaminler
Yazar aGRaSif

FAYDALARI NELERDİR? HANGİ YİYECEKTE HANGİ VİTAMİN VARDIR? EKSİKLİĞİNDE NE OLUR?

Vitaminler sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan organik bileşiklerdir.Vitamin latince yaşam anlamına gelen ‘vita’ sözcüğünden gelmektedir.Yağda ve suda eriyenler olmak üzere ikiye ayrılırlar.YAĞDA ERİYEN VİTAMİNLER A,D,ve K vitaminleri SUDA ERİYEN ERİYEN VİTAMİNLER B grubu vitaminler ve C vitaminidir.

A-vitamini: Enfeksiyonlara karşı direnci artırır,normal büyüme, üreme ,kemik ve diş gelişimi ve diş etleri için büyük önem taşır. Bulunduğu yiyecekler: kayısı, kuşkonmaz, maydanoz,ıspanak, havuç, kereviz, marul, portakal, erik, domates.

B1-vitamini: Kasların ve sinir sisteminin faliyeti için gereklidir ,yetersizliğinde iştahsızlık ,huzursuzluk,bellek zayıflığı ve dikkat azalması görülebilir.Bulunduğu yiyecekler: Buğday, kepek, taze sebze ve meyveler, koyun eti, sığır eti, balık eti, yumurta,süt.

B2-vitamini: Eksikliğinde dilde kızarma ,yanma hissi,ağız çevresi ve dudaklarda kızarma,tahriş,çatlaklar,gözlerde kaşıntı,katarakt oluşumu,saçların dökülmesi,çocuklarda büyüme yavaşlaması,kilo kaybı ve sindirim problemleri oluşabilir. Bulunduğu yiyecekler: karaciğer, buğday, böbrek, patates, et, süt, yumurta, peynir, kepek, yeşil sebzeler, havuç, fındık, yer fıstığı, mercimek.

B3-vitamini: Yetersiz alımı sonucunda deri ve sinir sisteminde bazı rahatsızlıklar görülebilir.Hücrelerin oksijen kullanımı için gereklidir,midede sindirimin temel taşları olan asitlein üretimini sağlar. Bulunduğu yiyecekler: Kepek, yer fıstığı, kırmızı et, balık, buğday, baklagiller,un, yumurta,süt, limon, kabak, incir, portakal.

B5-vitamini: Doğada bol olduğu için eksikliğine raslanmaz,ayrıca bir miktar bağırsaklarda üretilir,Eksikliği kan şekerinde düşme,ellerde titreme,kalp çarpıntısına neden olabilir. Bulunduğu yiyecekler: Karaciğer,kırmızı et, tavuk, yumurta, ekmek, sebzeler.

B6-vitamini:  Sinir sistemi ve hormonların çalışmasını düzenler,vücudun savunmasında antikor ve akyuvar oluşumunda rol oynar.Eksikliğinde migren tipi baş ağrısı,kansızlık,ciltte kuruluk,görme problemleri,uyuşukluk,adale zayıflığı ve kramplar oluşabilir. Bulunduğu yiyecekler: Karaciğer, böbrek, kırmızı et,balık, yumurta, ekmek, sebzeler.

B11-vitamini: Kırmızı kan hücreleri ve sinir dokularının oluşumunda aktif rol oynar,hücre bölünmesi için gereklidir,bu etkisi ile büyümeyide sağlar.Anne karnında bebeğin sinir sisteminin gelişimi için gereklidir.Eksikliğinde iştahsızlık,kılo kaybı,bulantı,kusma,ishal,baş ağrısı,unutkanlık,çarpıntı gibi bazı kalp problemleri oluşabilir. Bulunduğu yiyecekler: Karaciğer, böbrek, kırmızı et, ıspanak, marul, yumurta, ekmek, poratakal ,muz.

B12-vitamini: Besinlerle veya sigara gibi alışkanlıklarla vücuda giren siyanürü etkisiz hale getirir.Eksikliğinde dilde hassasiyet,şişme,hayal görme,depresyon,adalelerde kasılma,sinir iltihaplarına bağlı olarak ayaklarda uyuşma,karıncalanama şikayetleri olabilir.Bulunduğu yiyecekler: Karaciğer, yürek, böbrek, kırmızı et, tavuk, balık, süt, peynir, yumurta.

C -vitamini: Sadece bitkisel ve hayvansal ürünlerden alınır.Vücudumuz C vitamini üretmez,besinlerle alınan vitamin 2 saat içinde kullanılır,4 saat sonra kandan uzaklaşır.Yaraların iyileşmesini damarların sağlıklı olmalarını sağlar,vücudun direncini artırır.Histamin yapımını azaltarak alerjik olayların şiddetini düşürür.Eksikliğinde diş eti kanamaları ve çekilmeleri görülebilir. Bulunduğu yiyecekler: Siyah üzüm, narenciye, çilek, kavun, karpuz, yeşil biber, maydanoz, brokoli, havuç, soğan, bezelye.

D -vitamini: İnce bağırsaklardan kalsiyumun emilimine yardımcı olur,kalsiyumun dişlerde ve kemiklerde tutulmasını sağlar. Bulunduğu yiyecekler: Balık yağı, balık, yumurta, tereyağı, karaciğer, et, sebzeler,güneş.

E -vitamini: Antioksidan etkilidir,alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatır,yaşlı kişilerde bağışıklık sistemini güçlendirir,hücrelerin daha uzun yaşamasını ve yenilenmesini sağlar .Bulunduğu yiyecekler: Buğday, soya fasülyesi yağı, arı sütü, ceviz, marul,tere, kereviz, maydanoz, ıspanak, lahana, mısır yağı, mısır, yulaf.

K -vitamini: Karaciğere gelen K vitamini burada üretilen bazı pıhtılaşma faktörlerinin yapımında kullanılır.K vitamini takviyesi yanlızca kanamalı hastalara verilir. Bulunduğu yiyecekler: Ispanak, kabak ,marul, yeşil domates, yeşil biber, inek sütü, peynir, tereyağı, yumurta, kırmızı et, pirinç, karaciğer, mısır, muz, şeftali, çilek.

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum - "Vitaminler"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
biRsu
Ziyaretçi
biRsu

Vıtamınler sadece ılac alırken yada hasta olununca alınması gerekmıyo cunku vucut ıcın gereklı olan vıtamınlerı her zaman yıyeceklerden alamıyoruz o yuzden mutlaka gunde bır tane multı vıtamın almak gerekıyo …ozellıkle balıkyagı her ınsanın gunde bır tane ıcmesı gerekıyor (ben demıyorum dr lar dıyor :))

flower
Ziyaretçi
flower

vitaminler vücudumuz için önemli, kış aylarına yaklaştığımız bu günlerde özellikle dikkat etmemiz gereken bi konu, vitaminler direncimizi artırarak bizi hastalıklardan korur, yorgunluk hissini azaltır

wpDiscuz