Varis nedir ve varis şikayetleri nelerdir?

Varis nedir ve varis şikayetleri nelerdir?
Yazar aGRaSif

Halk arasında kuaför mesleği olarak adlandırlan varis, bir damar hastalığıdır. Sıcağı ve uzun süre ayakta kalmayı sevmeyen bu hastalık, toplardamarların genişleme ve şişmesi ile, özellikle bacakların alt bölgesinde görülen, ilerlemiş vakalarda şiddetli ağrılara neden olabilen ciddi bir sağlık sorunudur.

Görülme sıklığı bakımından kadınlarda daha sık rastlanan varis hastalığı(erkeklere göre 4 kat daha fazladır), kişiyi fiziksel olarak rahatsız eder. Kadınların adet dönemi öncesinde ve hamileliği sırasında varis şikayetlerinde artma görülür.

Hemeroid ya da halk arasında yaygın adıyla basur da bir varis hastalığıdır. Bazı kişilerde görülen kılcal damarlarda varisin 1.nci derecesindedir. Ancak toplumda varis anlayışı sadece bacaklarda oluşan varislerdir.

Varisli hastalarda gece kramplar yaşanır, bacaklarda kaşıntı, şişkinlik olur, ayakta kalınca ağrı başlar. Varis tedavi edilmezse ciltte çeşitli ödemlere sebep olabilir. İlerleyen varis kan dolaşımında da önemli problemlere yol açabilir. Bu yüzden varislerin ilerlemesine engel olmak gerekir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar