Umre yolculuğunda dikkat edilmesi gerekenler

Umre yolculuğunda dikkat edilmesi gerekenler
Yazar aGRaSif

Umre yolculuğu hac gibi bir ibadet yolculuğudur, kişinin manevi hayatını gözden geçirmesi ve ruhi yenilenme gerçekleştirebilmesi için önemli bir fırsattır. İnsan kendini, yolunu, hayat yolculuğunu ve Rabbini tanıması için bu fırsatı iyi değerlendirmeli, yapılacak bu yolculukta ibadet bilincini muhafaza etmelidir, çünkü bilinç kaybedilirse bu yolculuk anlamını yitiri ve manevi yönden içi boşaltılmış bir seyahate dönüşür. İnsan ve kul olarak herkesin geçmişte bir takım eksiklikleri hataları ve yanlış yönelmeleri olmuştur, bunları işlememiş olmayı her insan arzu eder ancak kutsal iklim içinde bulunulan atmosfer, geçmişte içine düştüğümüz günahların ağır yükünü atabilmek için, gelecekteki hayatımızda tertemiz bir sayfa açabilmek için bu büyük imkanı çok iyi değerlendirmek gerekir.

Umreye niyet etmek için giyilen ihram bu misakın simgesidir, elbise değildir, ihram niyet ve telbiyedir. Bir karardır, bir ikrardır, kibirden, gururdan, kendini beğenmişlikten, bencillikten, gösterişten sıyrılıp ihlası ve takvayı kuşanmaktır. Umre yapan kişi ihrama girmekle bu ikrarını ortaya koyar ve bunu telbiye ile seslendirir. Umre yolculuğunda şeytanın en çok uğraştığı esaslardan biri bu mübarek yolculuğu sıradan bir yolculuk haline dönüştürmek ve bu kutsal yolculuğun içini boşaltmaktır. Basit bir takım meselelere takılıp Umre yolculuğunu anlamsız hale getirmemeye özen gösterilmeli kuru bir seyahate dönüştürülmemeli.

Bu sözleşme gizli ve açık her şeyi bilene her şeye gücü yetene hiç bir şey bilgisinin ve gücünün dışında kalmayana sınırsız güç sahibine kendi kendine yeterli olana karşı teslimiyet sözleşmesi olacaktır. Çünkü ibedet alanı Allah ın koyduğu ölçülere teslim olma yeridir. Umreye niyetlenmek hacca niyetlenmekte olduğu gibi samimiyeti kuşanmaktır, samimiyeti kuşanmadan umre yapılmaz.

Her karışı Resulullah(s.a.s) ve sahabe-i kiramın hatıraları ve izleriyle dolu olan bir coğrafyaya yolculuk yaparken aslında onların yaşadığı döneme doğru tarihin derinliklerinede bir yolculuk yapmak ve onların İslam namına yaptıkları fedakarlıkları hatırlamak ve sahip olduğumuz bu büyük nimetten dolayı Cenab-ı Hakka şükretmek ve bu büyük nimetin bize ulaşmasını sağlayanları hayırla yad etmek gerekir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz