Umre nedir? Umre'nin fazileti

Umre nedir? Umre'nin fazileti
Yazar aGRaSif

Umre kelimesi ziyaret anlamına gelmektedir. Dini bir terim olan Umre “Belirli zamana bağlı olmaksızın ihrama gireek KABE’yi tavaf etmek, Safa ile Merve arasında sa’y yapmak ve traş olup ihramdan çıkmaktan ibarettir.” Umrenın iki farzı vardır bunlardan ihram şarttavaf ve rükündür, vacipleri ise sa’Y ile traş olup ihramdan çıkmaktır. Ömürde bir defa umre yapmak sünnettir.

UMRE’nin Fazileti: Umrenin pek çok fazileti vardır,özellikle ramazan aynıda yapılan umrenin sevabı çoktur. Hz. Pyegamber (S.a.v) umre hakkında şöyle buyurmuştur; “umre diğer bir umre ile arasındaki günahları siler.” “Ramazanda yapılan umre nin sevabı haccın sevabına denktir.”

UMRE’nin Zamanı: Umre için belirli bir zaman yoktur,her zaman yapılabilir; ancak arefe günü sabahından bayramın dördüncü günü akşamına kadar yapılması mekruh görülmüştür.

UMRE’nin Yapılışı: Umre yapma isteyenler gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra ve iki rekat namazı kıldıktan sonra “ALLAHIM senin rızan için umre yapmak istiyorum bunu kolaylaştır ve kabul eyle ” diye niyet edilip TELBİYE söyleyerek ihrama girilir,daha sonra KABE usulüne göre tavaf edilir, SAFA ile MERVE arasında SA’Y yaptıktan sonra ihramdan çıkılır. Böylece umre tamamlanmış olur.
yazan: biRsu

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
flower
Ziyaretçi
flower

umre hakkında güzel bir yazı olmul ellerinize sağlık