Türkiye’de resim sanatının tarihi

Türkiye’de resim sanatının tarihi
Yazar aGRaSif

Türkiye’de resim sanatının başlangıcı 1790 lı yıllar denilenbilir; çünkü Türkiye de resim dersleri ilk kez 3.selim zamanında olmuştur. 1826 yeniçeri ocağının kaldırılması üzerine yeniden düzenlenen mühendishanenin resim dersleri dahada önem kazanmıştır. esim sanatı askerlikle ilgili teknik bilgilerin öğretiminde büyük rol oynuyordu.1834 yılında harbiyenin kuruluşundan bir yıl sonra yabancı hocalar gözetiminde resim dersleri başlamıştır. 1883 yılında osman hamdi beyin çabalarıyla sanayi-i nefise mektebi kurularak resim öğretimi yeni bir kişilik kazanır ve Türk resim tarihinde yeni bir dönem açılmış olur.Batıya yönelik resmin ilk öncüleri; Ferik ibrahim, Ferik Tevfik,Hüsnü Yusuf,Şeker Ahmet paşa, Hüseyin Zekai paşa, Miralay Süleyman seyyıt,hoca Ali Rıza,Halil paşa v.s

Çağdaş Türk resminin başlangıç tarihi 1914 tür. Savaş yıllarına raslayan bu dönem kurtuluş savaşı ve ülkedeki genel yıkım nedeniyle geçici bir duraklama yaşanmıştır,bu dönemdekş bir başka gelişmede 1908 de kurulan ressamlar cemiyetinin adının 1912 de Türk ressamlar cemiyeti olarak değiştirilmiştir.1926 da Türk sanayi-i nefise birliği daha sonra güzel sanatlar birliği adını almıştır,kurucuları ise;ibrahim çallı,Hikmet Onat,Ruhi Arel,Nazmi Ziya Güran,Avni Lifij,Feyman Duran,Sami Yetik,Ali Cemal,Ali Sami Boyar ve Şefket Dağ..

Türk resminde soyut sanat anlayışı ise 1950 yıllarında başlamıştır,Türkiyede ilk soyut resim sergilerini Adnan Çoker ve Lütfü Günay düzenlemiştir.1970 yıllarında Türk resminde soyut-figüratif evrensel-yerel gibi karşıt eğilimler başlamıştır.

Cumhuriyet dönemi çağdaş Türk resminin asıl gelişme dönemi olmuştur,daha sonraları devletin öncülüğünden başka kimi özel kuruluşlar ve bankalarda çeşitli biçimlerde resim sanatının gelişmesini desteklemiştir.

Yazan: biRsu

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
kardelen
Ziyaretçi
kardelen

ve nasıl bir mantığı var henüz anlamış değilim ama yüzüne bakılmayan değer verilmeyen resim ressam ölünce biranda pahabiçilemez oluyo! bende torunlarıma birkaç resim mirasmı bıraksam ne 😀

flower
Ziyaretçi
flower

padişahlar da resimlerini yaptırırmış ozamanlar, atalarımız önem vermiş demekki resim sanatına:)

bıRsu
Ziyaretçi
bıRsu

her ölen ressamın resmı degerlı olmuyo kardelen :))