Trabzon Kızlar manastırı

Yazar aGRaSif

Boztepe’nin yamacında şehre hâkim bir mevkide kurulmuştur. İki teras üzerine kayanın işlenerek inşa edilmesi nedeni ile çatısı kayadan oluşturulan manastır adını da “Tanrının Örttüğü-Theoskepatsu) bu özelliğinden almıştır. Kent merkezinde ayakta kalan tek manastırdır..


Manastır 14. yüzyılda(1349-1390) 3. Aleksios tarafından yaptırılmıştır. 18. ve 19. yy ilaveler yapılarak ve onarılarak son şeklini 19. yüzyılda almıştır. İlk olarak güneyde içinde kutsal su bulunan Kaya kilisesi ve onun girişindeki Şapel ve birkaç hücreden ibaretti. Kaya kilisesinin içerisinde kitabeler ve 3.Aleksios, karısı Theodora ve annesi İrene’nin portreleri yer almaktadır. Daha sonra 19. yüzyılda manastırın başpapazı Konstantions(1893-1906) adına yaptırılan kilise ve ona ait mezar ile yine 19. yüzyılda yapılan öğrenci ve misafir odaları mevcuttur. 19. yüzyıldan sonra kompleksi tamamlayan bir avlu etrafında sıralanan yapılar,
1-Ana kaya kilisesine bitişik hizmet binaları
2-Hücreler
3-Öğrenci odaları
4-Avludaki çan kulesi
5-Daha geç bir devre ait ikinci bir kilise ve en dıştaki misafir odalarıdır.
İki teras üzerine kurulan manastır kompleksi yüksek koruma duvarları ile çevrilmiştir. Kaya kilisesinin içinde ve girişindeki dış duvarlarda bulunan freskler bugün oldukça bozulmuş durumdadır. Aleksios’un oğulları Anrokinos ve Manuel burada gömülüdür. 1923 yılına kadar kullanılan manastır, daha sonra terkedilmiştir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar