Tiroid kanseri nedir, neden oluşur?

Tiroid kanseri nedir, neden oluşur?
Yazar aGRaSif

Tiroid bezi, hormon üretip bu hormonları kana pompalayan ve böylece metobalizmayı çalıştıran nefes borusunun önünde bulunan ve şekil itibarı ile kelebeğe benzeyen bir bezdir.

Tiroid bezinin ürettiği hormonun, vücutta etkilediği sistem oldukça çeşitli ve geniş bir yelpazededir. Kadınlarda adet dönemi arasındaki süreyi belirlemeden tutunda, kalbinizin dakikada kaç atış yapacağına kadar hayati önemi olan sistemleri etkileyen bir hormondur. Vücut ağırlığı konusunda da etkisi büyüktür. Bunun için kilo sorunu yaşayanlar (kilo verememek yada kilo alamamak gibi) tiroid hormonu ölçümü yaptırırlar.

Tiroid kanseri, tiroid bezinin içinde kendi bünyesinde bulundurduğu kötü huylu tümörlerin şişkinlik ve nodül yapmasıdır. Kötü huylu tümörün anlamı, o bölgede tekrarlama yapabileceği, çevresinde bulunan organları da olumsuz etkileyebileceği, lenf bezlerine hatta akciğere kadar yayılabilme ihtimalinin yüksek olması demektir.

Troid kanseri,  20 yaşından küçük çocuklar ile 50 yaş üzerinde ki gruplarda daha  sıkça rastlanıyor . Erkeklere göre kadın tiroid kanseri hastaları daha fazladır ve bunun nedeni de kesin olarak bilinmektedir.

Tiroid kanseri oluşma nedenleri arasında genetik olması, radyasyon ve ultranosgofinin sıkça çekilmesi gösteriliyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz