Taşikardi nedir?

Taşikardi nedir?
Yazar aGRaSif

Kalp atışlarının normal sayısının üzerine çıkmasına taşikardi denir. Kalbin atış hızı bir dakika içinde ki atım sayısıyla belirlenir, fakat bu atış sayısı yaşa bağlı olarak değişir. Yeni doğan bebeklerde atış sayısı 100-140, yetişkinlerde ise 60-100 arasındadır. Kalbin atım sayısı eğer 60′ ın altındaysa buna Bradikardi, 100′ ün üstündeyse taşikardi denilir. Birde çarpıntı terimi vardır fakat bu taşikardiyle karıştırılmamalı çünkü çarpıntı, kalp atışlarını hastanın kendisi tarafından hissedilmesidir.

Çarpıntı sırasında kalbin atım sayısı düşük, normal veya fazla olabilir. Taşikardisi olan kişiler genellikle çarpıntıdan da şikayet ederler, yani her taşikardiye çarpıntı, her çarpıntıyada taşikardi eşlik etmeyebilir. Bazen kalbın normal atımları, terleme hissi veya çarpıntı şeklinde tarif edilebilir. Kalpten kaynaklanan ritim bozukluklarını kabaca kalbin kulakcıklarından ve karıncıklarından kaynaklanan aritmileri olarak ikiye ayrılır. Bir kaç istisnai durum dışında kalbin karıncıklarından kaynaklanan aritmiler daha tehlikeli ve daha hızlı tedavi gerektirir. Aritminin belirtileri kişiden kişiye değişir, bazı kişilerde hiç belirti görülmez, yani hasta herhangi bir anormallik hissetmez ama aritmi vardır. Bu yüzden belli bir yaştan sonra yılda bir kezde olsa check-up yaptırmakta fayda vardır.

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum - "Taşikardi nedir?"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
flower
Ziyaretçi
flower

taşikardi hımmm:)

karakız
Ziyaretçi
karakız

Kalp atışları yükseldikçe nabızda buna bağlı olarak yükseliyor.Bazen ani bir soğuk terleme de kalp atışlarının yükselmesi durumuna eşlik ediyor.Aritmi de kişi bazen kalp krizi geçirdiğini düşünebilecek kadar zor durumlarda kalabiliyor.Zaten kontrol altına alınmazsa, aritmi hastaları için kalp krizi kaçınılmaz oluyor.En başta stresten uzak ve sigarasız bir yaşam tarzını benimsemek şart. 😀 tabi yapabilene ben bunu başaramayanlardanım.Size bol şanss

wpDiscuz