Spor yapmadan zayıflanır mı?

Spor yapmadan zayıflanır mı?
Yazar aGRaSif

Gittikçe hareketsizleşen hayatımıza rağmen egzersiz ve spor, sağlıklı beslenme ile beraber her bireyin yaşam tarzı olmalıdır. Aksi takdirde fast food ve katkı maddeli besinlerin tüketiminin artması ve buna zıt olarak daha az hareket eden bireyler olmaya başlamamız sonucunda, başta obezite olmak üzere insan sağlığını hayati anlamda tehdit eden hastalıklarla mücadele etmek zorunda kalırız.

Spor yaparken, vücudumuzda artan bir hormon var. Bu hormon vücudun ısısını yükselterek terlemeyi ve metobalizmayı hızlandırarak yağ yakılamasını sağlıyor. Şimdi sıkı durun. Boston Dana Faber Kanser Enstitüsü’nden bir grup araştırmacı, bu hormonu insan vücuduna yapay olarak verildiğinde spor yapmış gibi metobalizmanın hızlandığını ve zayıflama görüldüğünü araştırmaları ile tespit etmişler. Konu ile ilgili makalenin özeti aşağıdadır.

Boston Dana Faber Kanser Enstitüsü’nden bir grup araştırmacı, kaslarda gizlenen ve PGC1-alfa tarafından düzenlenen faktörleri inceledi. Bu faktörlerden birinin kompleks bir molekülde gizlenen ve bu nedenle fark edilmeyen bir hormon olduğu ortaya çıktı. Yapılan araştırmaların devamında bu hormon seviyesinde hem farelerde hem de insanlarda spor sonrasında büyük artış gözlemlendi. Bu hormon farelerin der altı beyaz yağ hücrelerine eklendiğinde bu yağ hücrelerinin, ısı üretmek için vücutta bir nevi yakıt görevi gören kahverengi yağ hücrelerine dönüştüğü görüldü.

Araştırmacılardan Pontus Bostrom, “Bu hormon kaslardan yağ dokusuna bir mesaj iletmekle görevli” diyor. Laboratuarın yöneticisi olan Bruce Spiegelman, hormona bu nedenle Yunan tanrıça İris’ten esinlenerek “irisin” adını verdi.

Yüksek miktarda yağlı yiyecekler tüketen farelere irisin verildiğinde daha fazla enerji yaktıkları ve zayıfladıkları gözlemlendi. İrisin almayan farelerde hiçbir değişiklik kaydedilmedi.

Uzmanlar bu keşif sayesinde obezite ve diyabeti tedavi edebileceklerine inanıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz