Siroz hastalığını önleyici ve tedavi edici kür

Siroz hastalığını önleyici ve tedavi edici kür
Yazar aGRaSif

Kereviz; Siroza karşı, demire bağlı kansızlığa karşı, gut hastalığına karşı ve ağrılı romatizmal şikayetlerine karşı güçlü bir savaşçıdır.  Kerevizi siroz hastalığını önlemede ve tedavi etmede kullanırken;

Üç ay boyunca, haftada üç defa birer porsiyon kereviz tüketilmelidir Bir porsiyon yaklaşık 300- 350 gram varsayılmıştır Kerevizin haşlama süresi çok önemlidir. İnce dilimlenmiş 300 – 350 gram kerevizi kaynamakta olan iki-üç bardak (300-350 ml) suda  altı-yedi dakika ağzı kapalı olarak hafif ateşte haşlayınız. Haşlanmış kerevizin kendisi ve suyu öğle veya akşam yemeklerinden yarım saat önce aç karna tüketilir.

Kerevizin kendisini yemekten hoşlanmayanlar için uygulama şekli ise; Yarım litre kaynamakta olan suya (yaklaşık iki su bardağı) ince dilimlenmiş 300 – 350 gram kereviz ilave edilir ve ağzı kapalı olarak hafif ateşte yedi dakika pişirilir. Sadece suyu gün boyu içilir. Daha çok öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce içmeyi tercih ediniz. Kesinlikle ne tuz ne yağ ne de benzeri herhangi bir madde ilave etmeyiniz.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz