Şeker hastalığı (Diyabet)

Şeker hastalığı (Diyabet)
Yazar aGRaSif

Halk arasinda seker hastaligi olarak bilinen diyabet kandaki sekerin yukselmesine denir. Pankreas bezinde salgilanan insulin hormonu kandaki sekerin hucrelere girmesini saglar, eger insulin yetersizse seker hucreye giremez ve kanda seker yukselir. Diyabet kronik bir hastaliktir. Dunyada 140 milyonun uzerinde Turkiye de ise 7 milyon kadar diyabet hastasi vardir. Diyabet iki cesittir, tip1-tip2…

Tip1 genelde cocuklarda ve genc lerde gorulur,tedavisi insulin enjeksiyonu ile yapilir. Tip2 eriskinlerde gorulur,agizdan alinan ilacarla tedavi edilir. Diyabet hastaliginin kalitsal oldugu bilinmektedir,ailesinde diyabet olanlarda daha cok gorulur,genelde sisman tiplerde ve beslenme bozuklugu olan kisilirde gorulur.

Diyabetin belirtileri soyledir:agiz kurulugu, cok su icme , sIk idrara cikma, yorgunluk,halsizlik,cok yemek yenildigi hade zayiflama,tatliya egilim, sinirlilik, ciltte kuruma,gormede bulaniklik ve ayaklarda uyusma olabilir. Diyabetin teshis edilmesi cok kolaydir,yapilan kan ve idrar tahlilleri sonucunda anlasilabilir.

yazan: biRsu

Kimler Neler Demiş?

4 Yorum - "Şeker hastalığı (Diyabet)"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
kardelen
Ziyaretçi
kardelen

çok yedikleri halde zayıflama mı şeker hastaları zayıflamazki parazitmi bu zayıflatsın:) şeker hastaları genellikle kiloludur çünkü kandaki glikoz miktarı yüksektir.

flower
Ziyaretçi
flower

şeker hastalığı yani diyabet çok rastlanan bir hastalık. hastaların verilen diyetlere özen göstermesi çok önemli, şeker yükselmesi durumunda gözlerin kör olması söz konusu olabiliyor. ayrıca şeker hastalarında gizli gizli yemeler de oluyor, evde şeker hastası olanlar dikkat etmeli:)

bıRsu
Ziyaretçi
bıRsu

BUNYEDEN BUNYEYE DEGISIYO DEMEKKKI KARDELEN HANIM HERKESTE BELIRTILER FARKLI OLUYO HERHAL YARATILIS MESELESI :))