Salep yapımı için orkideler yok ediliyor..

Salep yapımı için orkideler yok ediliyor..
Yazar aGRaSif

Bu soğuk kış günlerinde içinizi ısıtmak için içtiğiniz her salep için, nadir ve korunması gereken orkidelerden birinin yok edilişine yardımcı olduğunuzu biliyormuydunuz?

Evet yanlış duymadınız vazgeçilemeyen ve Maraş dondurmasının olmazsa olmazı olan salep orkidelerden elde ediliyor.Salep bitkisi bir orkidedir, fakat tropikal ülkelerde yetişen son derece gösterişli olan. pahalı çiçekler değil, aynı benzer yapıya sahip olan fakat daha küçük boyutta ve genellikle toprakta yaşayan orkideler, bunlara orta kuşak orkideleri denir ve bunların üremesi çok zor olan bitkilerdir.

Türkiye 160 tür ile orta kuşak orkideleri bakımında Avrupa ve Orta Doğunun en zengin ülkelerinden biridir.  Trakya, Marmara ve Karadeniz bölgelerinin bazı kısımları hariç ülkemizin hemen her bölgesinde salep elde edilmektedir.Çok nadir ve az bulunan orkideninde salep elde edilmek amacıyla yumruları kazılmaktadır.

Yılda 50-60 ton civarında salep elde edilmektedir. Kuru bir salep yumrusunun ortalama ağırlığı 0,5gr dır.60 tonda ise 120 milyon orkide bulunmaktadır. Bu soykırıma orkideler ne kadar dayanabilir ? Her geçen yıl sayılarının azalmasının yanında nadir ve endemik olan bazı türler artık uzun aramalara rağmen bulunamamaktadır, çünkü salep uğruna yok edildiler.

Orkideler Avrupada koruma altına alınmış bitkiler grubundadır, bu ülkelerde değil yumrularını sökülmesi,çiçeklerinin koparılması bile cezayı gerektiren suçlar arasındadır.Türkiye de ise salep yapımı için her yıl 120 milyon civarında orkide yumrusu toplanmaktadır.

Şimdi eskisi kadar keyifle içebilecekmisiniz :)))

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz