Regl Dönemi Öncesi Sendromu

Regl Dönemi Öncesi Sendromu
Yazar aGRaSif

Yapılan bir araştırmaya göre aile içi ve işyerinde yaşanan sorunların büyük bölümünü kadınların adet öncesi yaşadıkları gerginlik dönemine denk geldiği ispat edilmiş.

Hormonların kadınlara yaptığı eziyetin adı adet öncesi sendromu. Bu dönemi her kadın aynı şiddetle geçirmese bile az yada çok etkilenirler. Fiziksel anlamda yaptığı değişiklerin en belirgini regl öncesi vücudun topladığı 3lt. sudur. Cildin rengi donuklaşır, hatta saçları şekil almadığını söyleyen kadınların sayısıda oldukça çoktur. Ruhsal anlamda ise tam bir tahammülsüzlük yaşarlar. Hiç olmadıkları kadar sinirli, gergin ve kavgacı bir yapıya bürünür, alınganlıkta sınır tanımazlar. Aşırı iştah açılmasıda diğer belirgin belirtileridir.

Adet öncesi sendorumun baskın belirtileri ve onlarla mücadele etmek için yapılması gerekenler ise şunlardır:

– Asla doyamamak, sürekli acıkmak: Bu dönemde tuzlu ve aşırı yağlı besinlere karşı olan iştahınızı artabilmektedir. Böyle zamanlarda dört saatte bir düşük oranda karbonhidrat içeren besinler(kepekli ekmeğinüzerine sürülmüş fıstık ezmesi) tüketmek, açlık hissini kontrol altına alır ve sizi gün boyunca tok tutar.

– Ruhsal büyük değişimler: İçilen bir fincan kahve yada bir kadeh şarap bile sizi daha gergin bir ruh haline sokacağından, ikisini de tercih etmemek sinirlerinizi dengede tutmanıza yardımcı olabilir.

– Enerjinizin tükenmesi: Sürekli yorgunluk bitkin ve tükenmişlik hissettiğinizde her ne işle meşgulseniz o işe 20 dakika ara verin ve biraz hareket etmeye çalışın. Bu sayede kalbinize kan pompalanacak ve vücudunuzu birkaç saat yetecek kadar enerji üretimini sağlayacak.

– Sebepsiz ağlama krizleri: Tekrarlıyoruz; alkollü içecekleri tüketmeyi bırakın ve kendinize günde en fazla bir ya da iki fincan kahve içme limiti koyun. Fazlasını tüketmek, aşırı duygusallığın ve gerginliğinizin artmasına neden olabilir. Bunların yerine bol bol su tüketmeye çalışın.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar