Mutfak için pratik bilgiler

Mutfak için pratik bilgiler
Yazar aGRaSif

 -Balığın Taze Kalması İçin: Balığı ayıklayıp tuzladıktan sonra hava almıyacak bir şekilde naylon bir torbaya yada alüminyum folyaya sıkıca sarıp buzlukta bekletirseniz balık tazeliğini kaybetmiyecektir.

 -Mükemmel Bir Kek İçin: Başarılı bir kek yapmak için yapmanız gereeken şey bütün malzemeleri oda sıcaklağında bulundurmanızdır.

 -Salatanın Lezzetli Olması İçin: Yeşil salata yapacaksanız yıkadığınız yaprakları kuruladıktan sonra doğrayız.Salatanızın sosunu sofraya oturacağınız zaman koyun. Bir de salata tabağınızı sarımsıkla ovarsanız salatanızız lezzetine lezzet katarsınız.

 -Soğanlı Yemekler İçin :Soğanlı yemekler de genelde acımsı bir tat olur.Soğanın daha lezzetli olmasını için,kavururken içine biraz tozşeker katın.

 -Tavuk Pişiriken:Tavuğunuzun lezzetli olması için ince kıyılmış dereotu, maydonoz gibi taze otları derisinin altına yerleştirin.Böylece harika bir lezzet elde edeceksiniz.

 -Ciğer Pişiriken:Ciğer pişiriken eğer gereğinden fazla ateşte kalırsa ciğer sertleşecektir.Ciğeri yumuşatmak için rakıda bekletmeniz yeterli olacaktır.(Ama bunu ramazandan sonra deneyin :))

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "Mutfak için pratik bilgiler"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
flower
Ziyaretçi
flower

mutfakta pratşk bilgilere çok ihtiyazcımız var, bu püf noktalar işimizi kolaylaştırır.

wpDiscuz