Metabolizmayı hızlandıran egzersizler nelerdir?

Metabolizmayı hızlandıran egzersizler nelerdir?
Yazar aGRaSif

Aynı yemeği yeseniz de, hatta bazen daha az yemeye özen gösterdiğiniz halde, kilo alıp mutsuz olan taraf siz iseniz ; eğer önemli bir hastalığınız yoksa bunun sebebi metabolizmanızın yavaş çalışması ya da zamanla yavaşlamasıdır.

Sürekli bahsettiğimiz, dilimizden düşürmediğimiz gerçek, sağlıklı bir hayatın anahtarı, düzenli dengeli beslenme ve egzersiz olduğudur. Metabolizma dediğimiz olay, kişinin tüm yaşamsal fonksiyonlarının devamlılığı ve düzenli çalışmasını sağlamak amacı için kullanılan enejidir. Metabolizma hızı, enerjinin az ya da çok kullanımı ile doğru orantıda hızlanır veya yavaşlar. Metobalizma yaş, menepoz, antropoz, cinsiyet, bilinçsiz yapılan diyetler ve buna benzer nedenlerden dolayı yavaşlayabilir. Ancak bu durumu tersine çevirmek ve vücudun yaşamsal fonksiyonları için gerekli olan enerjiyi hızlandırmak yine sizin elinizde. Düzenli beslenme, egzersizler ve metobalizma hızlandırıcı güvenilir çaylar gibi alternatiflerle bunu hızlandırmak mümkün. Yazımıda metabolizmayı hızlandırmanın etkili ve basit yolu olan egzersizler hakkında bilgiler paylaşacağız:

– Spor ve egzersizler kasları çalıştırarak, kasların daha fazla kalori yakmasını sağlar. .Vücudunuzdaki kas kütlesini az az arttırmaya bakın. Böylelikle, dinlenirken bile daha çok kalori yakacak ve daha hızlı bir metabolizmaya sahip olacaksınız.

– Her gün bisiklete binmek ya da yürümek gibi hep aynı tür egzersizler yapıyorsanız, vücudunuzu alışılan düzenden kurtarmak ve daha fazla kas yapmak için farklı egzersizler yapın. Pazartesi koşmayı, salı merdiven çıkmayı, çarşamba ağırlık kaldırmayı, perşembe boks yapmayı, cuma bisiklete binmeyi ve cumartesi ip atlamayı deneyin.

– Metabolizmayı hızlandırmak için kalp hızınızı arttırın.  Kalp programınız esnasında en az 30 dakika süresince kalp atışlarınızı yüksek hızda tutmak metabolizmanızı hızlandıracak ve vücudunuzun daha hızlı yağ yakmasına yardımcı olacaktır.

– Aralıklı olarak metabolizma hızlandırıcı egzersiz yapmayı deneyin Aralıklı egzersiz yapmak — düşük yoğunluklu egzersizlerle birlikte yüksek yoğunluklu alternatif egzersizler ,  metabolizmanızı hızlandıracaktır.

Eğer kas yapıp egzersiziniz bittikten sonra da kalp atış hızınızı yüksekte tutuyorsanız daha fazla kalori yakarsınız bunu unutmayın.

 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz