Menopoz nedir? Tedavisi varmıdır?

Menopoz nedir? Tedavisi varmıdır?
Yazar aGRaSif

MENOPOZ YAŞLI HASTALIĞI DEĞİLDİR–50 YAŞ ORTALAMA MENOPOZ YAŞI–45 YAŞ ÖNCESİ ERKEN MENOPOZ–40 YAŞ ÖNCESİ PREMETÜR MENOPOZ

Menopoz kadınlarda yumurtalıkların yumurtlama ve hormon üretimi fonksiyonlarını kaybetmesi sonucu adet kanamalarının kesilmesi durumuna verilen addır. Ortalama menopoz yaşı 50 cıvarıdır,45 yaşından önce başlarsa erken menopoz,40 yaşından önce başlarsa prematür menopoz olarak tanımlanır.

Erken ve prematür menopozun nedenleri: Prematür over yetmezliği olan kadınların yumurtalıkları erken yaşta çalışmayı bırakmış demektir.Hem yumurta üretimi hemde yumurtalama için gerekli hormon üretimi olmaz.Bağışıklık bozukluğuyla ilgili hastalıklar,genetik faktörler genel nedenleridir.

Cerrahi menopoz: Cerrahi menopoz bir kişinin bazı sağlık problemleri nedeniyle bilinçli olarak menopoza sokulması demektir.Bu cerrahiler dramatik olarak yumurtalık fonksiyonlarını sonlandırırve östrojen düzeyleri aniden düşer ve kadın menopoza girer.

Kanser tedavisi sonrası menopoz: Menopoz kanser tedavisi için uygulanan ilaç tedavisi(kemoterapi) veya ışın tedavisi sonrası meydana gelebilir.Kemoterapi ve radyasyon kanser hücrelerini öldürebilir ancak aynı zamanda sağlıklı hücreleride öldürür,özellikle saç hücreleri,sindirim ve yumurtalık hücreleri risk altındadır.Bazı kadınlarda geçici bazıları ise kalıcı olarak menopoza girer.

Erken menopoz bulguları nelerdir? Kadınlar gece terlemeleri,ateş basmaları,vajinal kuruluk,uykusuzluk,konsantrasyon bozukluğu,depresyon,unutkanlık,libido kaybı,baş ağrısı,eklem ve kas ağrısından şikayet ederler.Sıklıkla vücut şekil değişikliği olur,karın çevresinde yağ birikimi ve vücutta su tutması olur.Uzun sürede görülen en önemli sorunlardan birisi kemik erimesi ve krılması riskidir.(osteoporoz)

Tedavisi nedir? Maalesef menopozun aktif yöntemlerle bir tedavisi yok,menopoz tedavisi yıllar boyu aralıklarla devam eder.Erken menopoz da uygun dozda ostrojen alınarak bunun üstesinden gelinebilir.Eğer oral ilaç kullanımı mümkün değilse ciltte hormon salan östrojen bantları veya vajınal preparatlar, belirtileri hafifletmek için kullanılabilir,ayrıca kemik erimeleri için kemikleri koruyucu tedaviye geçilmelidir.
yazan:biRsu

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "Menopoz nedir? Tedavisi varmıdır?"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
flower
Ziyaretçi
flower

menopoz tüm bayanlar için kaçınılmaz bir son, süreç başladığında bir doktor kontrolunde bu zorlu dönemi geçirmek çok öenmli, bunun için de tüm bayanaların menopoz hakkında bilgilenmesi gerekir

wpDiscuz