Manisa mesir macunu

Manisa mesir macunu
Yazar aGRaSif

1522 yılında Yavuz Sultan Selim’ in eşiKanuni Sultan Süleyman’ ın annesi Ayşe Hafsa Sultan tarafından yaptırılan Sultan camii ve külliyesinde idareci olarak görev yapan devrin ünlü hekimi Merkez Efendinin 41 çeşit baharatı karıştırarak elde ettiği macundan Hafsa Sultan ın şifa bulması üzerine halkında faydalanabilmesi amacı ile Sultan camii kubbelerinden saçılması emredilmiştir.

Her yıl Nevruz günü tekrarlanan Mesir macunu saçım töreni geleneksel halde günümüze kadar ulaşmıştır.O günden bugüne onbinlerce insan Sultan Camii etrafında toplanır, doğanın uyanışının, baharın gelişini, bereket ve bolluğun başlangıcını, sevincini yaşar. Bu şenlik aynı zamanda Manisa’nın ekonomik ve sosyal yaşantısına canlılık getirmektedir. Ancak bu tarih kış şartlarının hakim olduğu bir mevsime rastlandığından son yıllarda kutlamalar Nisan ayı sonlarına kaydırılmıştır.

Mesir’in Özellikleri
Mesir macununun çok faydalı olduğu, hastalara şifa verdiği, bir efsane olarak Anadolu’da yayıldı. Genel özellikleri, beden ve ruh sağılığına şifa olması, hoş lezzeti ve kokusudur. Diğer özellikleri arasında ağrılara, sancılara, soğuk algınlıklarına, hazımsızlıklara, iştahsızlıklara ve ağız kokusuna karşı kullanılmasını sayabiliriz. Ayrıca halk arasındaki inanışa göre; macundan yiyen kimseyi bir yıl boyunca zehirli hayvanların sokmayacağına inanılır. Nevruz günü en ağır hastalar bile yese iyi olurlar. Çocuk hastalıklarına da faydalı olduğu söylenir

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz