Manevi ve dini yönden organ nakli

Manevi ve dini yönden organ nakli
Yazar aGRaSif

Tıbbi yönden tedavisi olamayan hastalıklar nedeniyle görevini yapamayan ve hasar gören organların yerine,canlı veya beyin ölümü gerçekleşmiş insandan alınan organın hasta organ yerine konulup hastanın tedavi edilmesine Organ nakli denir .Nakil yapılan organlar sunlardır; kalp,karaciğer, böbrek, akciğer, pankreas ve ince bağırsaktır.Nakli yapılan dokular ise şunlardır;kalp kapağı,kemik,kemik iliği,kornea ve deridir.

Organ nakli iki şekilde yapılmaktadır,birincisi beyin ölümü olanlardan alınan organlarla yapılan nakiller, ikincisi ise canlı nakiller yani yaşayan yakınlardan alınıp yapılan nakiller.

Dini yönden organ naklinin hiç bir sakıncasının olmadığını diyanet işleri açıklamıştır. Kuranı Kerimin Maide suresi 32. ayet’inde şöyle buyrulmuştur; kim bir insana hayat verirse onun tüm insanlara hayat vermişcesine sevap kazanır. bundanda anlaşılıyorki din organ naklinde kesinlikle bir engel değildir.

Fakat duygusal yönden bakınca hem çok acı hemde mutluluk veren bir olay olduğunu görebiliriz. Çünkü bir hayatın sonu başka bir hayatın başlangıcı olabiliyor,bir tarafta biten çok güzel yaşanmışlıklar,aşklar,sevgiler yada acılar,hüzünler vardı;diğer bir tarafta ise bütün bunların yaşanılması bekleyen bir veya birden fazla kişiler var. Aslında ne kadar zordur böyle bir karar vermek canından giden bir parçayı birden fazla parçaya bölüp dağıtmak, ne kadar zor olsada ne kadar çok acı versede yapılması gereken çok önemli bir görev bence..

Zaten giden bir can var ama kazanılacak birden fazla can var …

Yazan: biRsu

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum - "Manevi ve dini yönden organ nakli"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
flower
Ziyaretçi
flower

organ nakli çoğu kişinin dinen tereddüt yaşadığı bir konu. ama ayettede belirtildiği gibi bence bir insana hayat vermek çok sevap. organlarımız biz ölünce çürüyüpgideceğine diğer insanlar için umut ışığı olsun

kardelen
Ziyaretçi
kardelen

bence nasıl ki vücudumuzun bir parçası olan kanı bağışlayabiliyorsak organlarımızıda bağışlayabiliriz, kimse ilerde ne olacağını bilemez nakil için organ bekleyen sizde olabilirsiniz…