Malatya'lı şeker hocadan inciler :)

Malatya'lı şeker hocadan inciler :)
Yazar aGRaSif

Malatya’daki şeker camii‘nin imami olan (CELAL TİLGEN) şeker hoca memeleketin en modern din adamlarından biridir, sorularını internetten yanıtlıyor, laptopla vaaz veriyor ve vaaz aralarında reklam alan tek hocadır ; dualarının sonunda Malatyaspor yensin Galatasaray yenilsin diyip amin eden ve tepki almayan bir din adamı… şimdi şeker hocaya sorulan sorulara ve alınan cevaplara bakalım 🙂

Hocam camide promosyon uygulaması varmış ?
Gelenleri caminin monoton havasından kurtarmak lazım camiye gelen çocuklara camiyi sevdirmek lazım, onlara sorular soruyorum bilselerde bilmeselerde şehirlerarası bilet, çeyrek, cumhuriyet altını veriyorum..

Hocam camilerde neden sürekli ayakkabılar çalınır?
Bizde ayakkabılar kaskoludur. Ayakkabısı çalınana ayakkabı alıyorum.

Şeker hocam hep böyle grand tuvaletmi giyersiniz?
İslam dini cübbe, sarık, takke ve tesbihten ibaret değildir.

Şeker hocam hurafeler ve batıl inançlara neden bu kadar itibar ediliyor?
Şiddetle karşıyım. Gidiyorlar türbelere, çaputlar bağlıyorlar, ‘ Al sana göbek, ver bana bebek! bunlarla uğraşıyorlar. Malatya’da Keşaf Baba Türbesi var. Bir baktım kadınlar türbenin etrafında neredeyse içki kokteyli yapıyorlar. Yakını içki içen eline viski, şarap, rakı ne varsa mezara getirmiş. Şimdi bu adam kalksa bunları kovalasa haklı değil mi?

hocam duydumki cuma namazının farzını kıldırıp cemaati gönderiyorsunuz dogrumu?
Bu memleketin 330 milyar dolar borcu var. Namazın farzını kıldırdıktan sonra; ‘Haydi şimdi gidin çalışın, memleket düzlüğe çıksın!’ diyorum.

şeker hocam sizden rahatsızlık duyan yokmu?
Neşeli şeyler anlatıyorum diye çok tepki verdiler. Dini preslemişler, monoton hale getirmişler. İslam dini güler yüzlü bir din ama namazı bile somurtarak kılıyoruz.’
Birazda şeker hocanın anlattıklarına kulak verıp gülümseyelim ve birazda düşünelim ; bütün hocalarımız böyle olsaydı nasıl olurduk diye..

Şeker Camii’ne yalınayak gelinmesini yasakladım. Ayağında mantar, egzama, başka bir hastalık olabilir. İnsanlar o ayakla basılan yere secde ediyorlar. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı’na cemaate galoş giydirelim dedim. Henüz alamadım ama 1000 tane alıp koyacağım camiye.’ Bir gün sabah namazı için camiye gelmiştim. Üstünde hırka olan birini gördüm ama çok karanlıktı, tanıyamadım.’Kimisiniz?’ dedim, ‘Turgut Özal’ım’ dedi. O sırada Başbakandı. Korumalarını atlatıp gelmiş. Annesi Hafize Hanım’la tanıştırıp aile imamları olmamı, dini konularda onları yönlendirmemi ve yılda 5 kere hatim indirmemi istedi. ‘Babam için 5 kere hatim indirmiyorum, ancak bir kere yapabilirim!’ dedim. ‘Peki öldükten sonra mezarıma 5 yıl boyunca gelip dua okur musun?’ dedi.

‘Ya Amerika’da, Arabistan’da ölürseniz, nasıl geleyim?’ dedim, onu da kabul etmedim.

Ama 4 yıl boyunca Özal ailesinin aile imamlığını yaptım. Bir zaman cami yeni yapıldığı zamanlarda 4 avize gerekiyordu.Halde çalışan birine; ‘Sen camiye avizeleri getir, ben senin reklamını yapayım dedim. Cami doluyken cemaate; ‘Namazın farzı kaç diye sorsam aranızda bilen olur, bilmeyen olur. Haydi ondan da vazgeçtim, abdestin farzını sorsam onu da bilen olur, bilmeyen olur..

Ama kaliteli, ucuz sebze ve meyvenin hal binası No:47 Şahin Topaloğlu’nda satıldığını bilip oraya gidersiniz dedim. 15 gün sonra avizeleri getirdi. ‘Hocam, gelen giden benim dükkanı soruyor, caminin başka ihtiyacı var mı?’ diye sordu.’

Bir ara dünya kupası maçı vardı. Birkaç rütbeli kişi teravih namazını da, maçı da kaçırmak istemiyordu. ‘Hocam ne yapacağız?’ diye sordular. ‘Teravihe gelin, hızlı kıldırıp sizi maça yetiştiririm. Birkaç rekatı hızlı hızlı kıldırdım. Sonra biraz rolantiye almışım. Maça geciktiler. Hocam ne yaptın? İyi gidiyordun,sonra birden yavaşladın?’ dediler. ‘Yahu radara yakalandık! Görmediniz mi, cemaatin arasında Malatya Müftüsü vardı?’ dedim .

yazan:biRsu

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "Malatya'lı şeker hocadan inciler :)"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
flower
Ziyaretçi
flower

ilginç bir hoca

wpDiscuz