Koroner anjiyo nedir? ByPass uygulaması

Koroner anjiyo nedir? ByPass uygulaması
Yazar aGRaSif

Bir rontgen işlemi olan koronor anjiyonun yapılması için hastanın koroner damarlarında tıkanıklık olduğuna ilişkin ciddi ve somut verilerin olması gerekiyor. Bu ağrı veya test sonucuda olabilir, yapılan işlem o anki durumu gösterir. Hastaya uygulanan anjiyo işleminde damarları açık bulmak, damarlarda problem tespit etmemek, koroner damarların hiçbir zaman tıkanmayacağı anlamına gelmez. Anjiyo yapıldıktan sonra hastanın eski alışkankıklarıa devam etmesi damarlardaki tıkanmayı, hatta hastanın kalp krizi geçirme riskinide beraberinde getirir. Yapılan işlemin uzun süreli bir garantisi yoktur.

BY-Pass damarlara başka bir damarla kan götürme işlemidir, burada kullanılan damarlar göğüsten, kol yada bacaktan alınır. Tıkalı damarların sayısı göz önüne alınarak ihtiyaca göre daha fazla işlem yapılabilir. Koroner damarlarda tıkanıklık varsa ve tedaviye cevap vermiyorsa ayrıca koroner işlemlerden sonuç alınamıyorsa hastaya by-pass uygulanır. By-pass ın diğer ameliyatlardan farkı yapılan işlemin kalp-akciğer makinesiyle yapılmasıdır. İşlem sırasında çok azda olsa risk vardır, eğer kalp dışında başak bir hastalığı olmayan hastalarda ölüm oranı % 1 in altındadır. Hastanın bu hastalıkla yaşaması daha fazla risklidir.

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum - "Koroner anjiyo nedir? ByPass uygulaması"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
karakız
Ziyaretçi
karakız

Koroner anjiyo korkulacak bir operasyon değil.Önemli olan damarlarda bir soruna rastlanmaması.Tıkanıklık sağtandığında eğer açılması için yapılan müdahale eksi olursa, yapılacak şey By-pass’tır.By-pass ameliyatları, eğer sonuç başarılı olursa, aldiki bu oran oldukça yüksektir,kişi belli bir süre sonra yeniden doğmuş gibi olacaktır.Düşünün kalbe giden damarların sıfırlandığını 🙂
Allah sağlığımızı bizden eksik etmesin.Paylaşım için teşekkürler birsu

flower
Ziyaretçi
flower

bilgilendirici güzel bir yazı olmuş, eline sağlık

wpDiscuz