Kıskançlıktan kurtulmanın yolları

Kıskançlıktan kurtulmanın yolları
Yazar aGRaSif

Kıskançlık Nedir? Kıskançlıktan kurtulmanın yolları
İnsanın doğasında olan kıskançlık evde,işte,okulda başka deyişle hayatın her kesiminde yaşanan hissedilen duyguların başında geliyor.Son yıllarda kıskançlık duygusuna en çok ortaokul ve lise dönemindeki gençlerde raslanmaktadır.

GENÇLER NEDEN DAHA KISKANÇ? Ergenlik dönemi insan yaşamının en güzel en mutlu ve en güçlü yıllarını içine alırken ,aynı zamanda bir kriz yada bunalım dönemi olabilir.Bu yıllar güçlü duygusal oluşumların ,zihinsel değişimlerin yaşandığı bunun yanısıra fiziksel olgunlaşmanın gerçekleştiği bir süreçtir.Ergenler bu dönemde”ben kimim,neye inanıp değer veriyorum” gibi sorularn cevabını arama gereksinimi duyarlar.Ergenlik döneminde çesitli dugusal tepkiler gözlenmekte bunların başındada kıskançlık duygusu gelmektedir.Aslında kıskançlık herkes tarafından yaşanan bir duygudur fakat dozu çok önemlidir.Kıskançlığın imrenme sonra gıpta etmeye devam edip haset etmeye kadar gidebileceği gerçeğini unutmamak gerekir.

Kıskançlıkta hep “ah keşke” demenin bir adım ötesi vardır.Aşırısı iç çatışmaya ve düşmanlığa ,dedikodulara,rekabete ve arkadaşlık ilişkilerinde dalgalanmalara neden olur hatta zarar verici dostlukları yok edici boyutlara ulaşır.Gözlemlenen şudur ki;günümüz toplumunda yetişen gençlerin büyük bir bölümü sürekli olarak kendilerini başkalarıyla karşılaştırma duygusunu taşımakta,bu duygu onları,kimlikleri,yaptıkları yada sahip oldukları şeylerle ilgili bir tatminsizliğe ve bunun sonucunda da kendilerine olan güven duygularını azaltıp kıskançlık duygusuna yöneltmektedir.Gencin kendisiyle ilgili mutsuzlukları arttıkça kıskançlık yaşama olasılığıda artmaktadır.Unutulmamasıgerekır ki kıskançlık;korku,heyecan,güvensizlik gibi duyguların ve düşüncelerin karışımından oluşur.Bazıları belli etmesede herkes kıskaçlık duygusuna az yada çok sahiptir.Sağlıklı arkadaşlık bağlarını kaybetmemek adına bu duygunun varlığını ve bunun sonucunda yaşananları irdelemek,çözüme ulaşmak için atılabilecek en büyük adımdır.

KISKANÇLIKLA NASIL BAŞ ETMELİ? Öncelikle arkadaşlarınızla ilgili düşüncelerinizi gözden geçirin,sizin gelişiminize,mutlu olmanıza yardım ediyor mu yoksa zarar mı veriyor?sizde güven oluşturuyor mu yoksa bunun azalmasınamı sebep oluyor,kıskançlık araya girmeden önceki arkadaşlığınız nasıldı? Neler söyleyeceğinizi ve bunlarla nasıl yüzleşeceğinizi bulun.Bazen kıskançlık kendi hatalarınızı görmenizide engelleyebilir.Dürüst olun,yapabileceğiniz en kötü şey kıskançlık hissettiğinizde bunu açmamak ve gizlemektır. yazan:biRsu

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "Kıskançlıktan kurtulmanın yolları"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
flower
Ziyaretçi
flower

kıskançlık belki okul ve iş hayatında bir seviyeye kadar kişinin kendini geliştirmesi açısından bir etki yaratabilir. ancak bu sınırı iyi çizmek gerekir çünkü bi yerden sonra hem kişinin kendisine hem de çevresindekilere zarar verebilecek hastalıklı bir duyguya dönüşebilir

wpDiscuz