Kilo vermenizi engelleyen hatalar nelerdir?

Kilo vermenizi engelleyen hatalar nelerdir?
Yazar aGRaSif

Hep şikayet ederiz, her zaman fazla kilolu olduğumuzdan yakınırız. Aynaya baktığımızda bizi mutsuz eden bir yerimiz muhakkak vardır. Kimi zaman göbeğimizdir şikayet ettiğimiz, kimi zaman kalınlaştığını düşündüğümüz belimiz. Bu durumu çözmek için ilk başvurduğumuz şey ise, hatalarımızı kapatacak kıyafetler olur. Aslında yapmamız gereken beslenme alışkanlıklarımızı gözden geçirmek, hayatımızda yaşam şeklimizde radikal değişiklikler yapıp, bu değişikliklerin kalıcı olmasını sağlamaktır.

Radikal değişiklikler için başlangıç noktanız yazımızdaki kilo aldıran hataları tekrarlamamak üzere hayatınızdan çıkarak başlayabilirsiniz. İşte size kilo aldıran en önemli hatalar:

Günlük tuz tüketim fazlalığı: Günlük tuz ihtiyacımızın sadece 1 çay kaşığı olduğunu biliyor musunuz? Eğer fazlasını tüketiyorsanız, vücut sıvılardaki tuzu artırıp vücutta su toplanmasına neden olur. Sebzeler, meyveler içeriklerinde tuz ve şeker barındırır. Sizde yemeğin tuzuna bakmadan tuzluğa uzananlardansanız bundan hemen vazgeçin. Yapmanız gereken şarküteri ürünlerinden uzak durmak ve yemeklerinizde az tuz kullanmaya başlamak olsun. Y

Az ve sık yemek yememek: En büyük diyet hatasıdır. Zayıflamak için öğün atlamak, kilo verdirmez aksine vücudun depoda yağ barındırmaya hız vermesine neden olur. Üç ana öğün üç ara öğün yemek yiyin ancak porsiyonlarınızı küçük tutmak şartı ile. Kahvaltı, kaçırılmaması gereken, günün en önemli öğünüdür. Kahvaltı geceyi beslenmeden geçiren vücuda yeniden enerji verir, aynı zamanda uyku boyunca depolanan yağları eriten enzimleri harekete geçirir. Unutmayın, ne kadar erken yerseniz, vücudunuz o kadar erken kalori yakmaya başlar.

Hareketsiz kalmak: Vücut aldığı kaloriden az kalori yakarsa kilo alırsınız. Kalori yakmanız için, hareket etmeniz gerekir. Düzenli spor, egzersiz yada haftada en az 3 gün yürüyüş yapmanız kalori yaktıracak egzersizlerdir. Her hafta belli günlerde ve belli saatlerde egzersiz yapın ki, bu bir alışkanlığa dönüşsün.

Mutsuzken yemek yemek: Mutsuzsunuz, kendinizi iyi hissetmiyorsunuz. Bu duruma ilaç gibi çikolatanız var 🙂 Sakın bunu denemeyin, bunun yerine üzüntünüzü illa da yemek yiyerek atmak istiyorsanız, diyetinize muz, mısır veya kuru meyve gibi karbonhidratları dahil edin. Bunlar beyindeki bir kimyasal olan serotonin seviyesini yükseltip rahatlamanıza yardımcı olacaktır” diyor beslenme uzmanları.

Yanlış besinleri tercih etmek: Açlığınızı gidermek için ayaküstü atıştırdığınız bisküviler, krakerler sizi incecik belinizden her ısırıkla daha da uzaklaştırır. Sorun şu: Tabaksız yediğiniz için, yediğinizin ölçüsü olmaz. Alışveriş yaparken de abur cuburlardan uzak durun. Onların yerine sade krakerleri, muzları veya yüksek lifli tahılları tercih edin.

Yemek yerken huzursuz olmak: Bu kişiden kişiye değişsede genel olarak sinirli iken hızlı yemek yediğimizdir. Siniri yediğimiz yemekten çıkarırcasına hızlı ve nerdeyse çiğnemeden yemek yeriz ki  yemekle birlikte büyük bir miktar hava da yutmamıza , midede  gaz oluşmasına neden olur. Sinirliyken mutfaktan uzak durun.

Yemeği hiç aklınızdan çıkaramamak: Devamlı yemekle ilgili düşünceleriniz varsa, neyi yiyip neyi yememeniz gerektiğini hiç durmadan düşünüyorsanız yemekle ilgili takıntınız olabilir. Günde 3 saatten fazla yemekle ilgili düşünen kişi psikolojik olarak etkilenmiş sayılır. Her takıntıda olduğu gibi bu rahatsızlığın baş göstergesi de kişinin yemek konusunu bir türlü aklından silip atamamasıdır.

Alkoldeki kalorileri hesaba katmamak: Alkol hem yüksek kalori içerir hem iştah açar. Kaldı ki içki içerken büyük ihtimalle sağlıklı besinlere değil, yağlı ama lezzetli olanlara yöneliriz. Bir dahaki sefere iki kadeh içtikten sonra, bir sonraki kadehi içemeden onu gerçekten içmek isteyip istemediğinizi kendi kendinize bir sorun.

Duygularınızın diyetinizi etkilemesi: Beslenme uzmanlarına göre, mutsuz olduğunuzda veya hayatınızın herhangi bir alanında bir başarısızlıkla karşı karşıya kaldığınızda olumsuz duygularınızı yemek yiyerek yatıştırmaya çalışırsınız. Aşırı stres, mutsuzluk, yalnızlık veya can sıkıntısı gibi duygular, yemek yemeye yönelten sebeplerdendir.

 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar