Kayısının Tarihçesi ve Faydaları

Kayısının Tarihçesi ve Faydaları
Yazar aGRaSif

Yaz mevsiminin meyvelerinden biridir kayısı. Lezzetinin yanı sıra yararlarıda azımsanmıyacak derecededir.Manavlarda, tezgahlarda güneş sarısı gibi sıralanan kayısı, reçelinden tutun da hoşafıyla, tatlılılarıyla yaz boyu sofralarımızı renklendirir.

Kayısının anavatanı Türkistan, Orta Asya ve Batı Çin’i içerisine alan oldukça geniş bir bölgedir.Kayısı, Çin’ de milattan üçbin sene öncesinden buyana bilinmektedir.Büyük İskender’in Asya seferleri sırasında İran üzerinden Anadoluya getirilmiştir. Anadoludan batıya yayılışı M.Ö. I. yüzyılda olmuştur.Romalıların Anadoluyu istilası sırasında Ermeni tüccarlar önce İtalya’ya sonra Yunanistan’ a götürüp buralarda ‘Altın Elma’ diye tanıtmışlardır.Kayısının bu ülkelerden diğer Avrupa ülkelerine geçişi ise 13. ve 17. yüzyılların arasında olmuştur.

Halk arasında ‘mişmiş’ de denilen kayısının Malatya’da ayrı bir önemi vardır. Bilinen yazılı tarihi 1655’e denk gelmektedir.Evliya Çelebi , 7800 meyve bahçesinden ve 7 kayısı çeşinden bahsetmiş.Malatya’nın ‘kırmızı, sarı, beyaz, sulu, etli’ adlarında kayısılarının olduğunu, bunları selelerde bahçeden eve getirirken sularını akıtmamak için insanın koşmaktan başka bir çaresi olmadığını yazar. Sayısını ve hesabını bilemeyeceği kadar zerdalidende yığınlarla pestiller yapılıp bunların katar katar yüklerle ülke ülke taşındığı vurgulanmaktadır.

Böbrek ve karaciğer için çok faydalı olan kayısının diğer faydaları arasında beyni düzenli çalıştırması,stresi azaltması, kansızlığı önlemesi ve afrodizyak etkisinide sayabiliriz.Kayısı insan vücudunda enerji ihtiyacının bir kısmını karşılamakla beraber ,potasyum ve vitaminlerden bakımından oldukça zengindir.Çok yaygın olan kurutma ve pestil yapma en tipik kayısı saklama şekilleridir.Arabistan’da hurma neyse bizim içinde kayısı öyledir.Kuru kayısının beslenme ve sağlık açısından önemi liflerinden kaynaklanmaktadır.Bitkinin yaprakları ve çekirdekleride kullanılmaktadır.Yapraklar iç parazit düşürmek için, çekirdek ise yağ çıkarmak ve sabun yapımı için kullanılmaktadır.

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum - "Kayısının Tarihçesi ve Faydaları"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
flower
Ziyaretçi
flower

hım kayısı taaa nerelerden gelmiş de binbir derde deva olmuş, yemeli bu kayısıyı:)

biRsu
Ziyaretçi
biRsu

SAKIN COK YEME SONUNDA HUSRANLIK CEKMENI ISTEMEM 🙂

wpDiscuz