Kanuni Sultan Süleyman biyografisi

Kanuni Sultan Süleyman biyografisi
Yazar aGRaSif

Osmanlı padişahı Kanuni Sulan Süleyman; Trabzon 1495 doğlumlu olup Zigetvar 1566 yılında vefat etti. Babası Yavuz Sultan Selim, annesi Hafsa Sultan’dır. Halife unvanını taşıyan ikinci padişah olarak tahta çıktı (1520)

Baskı yönetimini kaldırarak ülke yönetiminde eşitlik, adalet, can, mal  ve namus dokunulmazlığı gibi kavramları titizlikl uyguladı; bu yüzden ”Kanuni” ünvanıyla anıldı.

Belgrad’ı (1521), Rodos ve Onikiada’yı (1523) aldı. Sadrazam Makbul İbrahim Paşa vasıtasıyla Mısır’da dirlik ve düzeni sağladı. Mohaç’ta  Macar ordusunu yenerek (1526) Budin’e girdİ; İmparator V. Karl’ın tutsağı Fransa Kralı I. François’yi serbest bırakmasını sağladı. Anadolu’daki karışıklıkları bastırdıktan sonra Avusturya Seferine çıktı. Budin’i geri aldı, Zapolyayı yeniden Macar tahtına oturttu ve Viyana’yı kuşattı.  ( Birinci Viyana Kuşatması, 27 Eylül 1529)

Avrupa’ya tam egemen olmak için üç koldan Avusturya’ya girdi (1532). 15 kale ve kent fehtederek  Avusturya’yı barış imzalamak zorunda bıraktı (1533). Bağdat’ı ve Tebriz’i ele geçirerek Doğu’ daki  Osmanlı Egemenliğini pekiştirdi (1534-1536).  Barbaros’u kaptanıderya yaparak Cezayir Beylerbeyliğine getirdi. Osmanlı Devleti akdenize tam egemen oldu.

Yeniden Budin seferine çıkarak Orta Macaristan’ı bir Osmanlı Eyaleti haline getirdi (1541). İkinci İran seferine çıkarak Tebriz’e girdi, Van Kalesi’ni aldı (1549), Tebriz , Doğu Anadolu ve Irak’ı Arap, Osmanlı egemenliğine girdi (1555). Düzmece Mustafa olayını Sokullu Mehmet Paşa vasıtasıyla bastırdı.

Hürrem Sultan’ın etkisiyle birçok sadrazam ve vezirin ölüm fermanını imzaladı, atamalar yaptı. Zigetvar Kuşatması’nda kalenin alınmasından bir gün önce savaş alanında öldü.

Kanuni Sultan Süleyman’ın imar çalışmaları:

Kanûnî Sultan Süleyman 46 yıl saltanatta kaldı. Babası Yavuz Sultan Selim’den 6.557.000 km kare olarak devraldığı Osmanlı topraklarını 14.893.000 km kareye çıkardı. Kanûnî Sultan Süleyman döneminde imar faaliyetleri devam etti ve ilk iş olarak babası Yavuz Sultan Selim tarafından temelleri atılan İstanbul Sultan Selim Camii’ni tamamladı. Bunun dışında yaptırdığı eserlerden bazıları şunlardır; Gebze’de Çoban Mustafa Paşa Camii ve Külliyesi, Afyon Sincanlı Sinan Paşa Camii, Bozöyük Kasım Paşa Camii.

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "Kanuni Sultan Süleyman biyografisi"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
islam
Ziyaretçi
islam

Selamün Aleyküm Efsane Padişah Allah Rahmet Eylesin.