Kansere yol açan sebepler nelerdir?

Kansere yol açan sebepler nelerdir?
Yazar aGRaSif

Teknoloji çağının vebası Kanser hastalığı, ölüm için sadece bir neden olup çıktı. Atalarımızın 100 yaşına kadar üstelik sağlıklı yaşadıklarını düşününce, kanser yüzünden kısalan insan ömrünün tek suçlusu yine insanlar olduğunu bilmek çok acı bir gerçek.

Doğallağını yitiren bir tabiat, ardından gelen suni besinler, katkı maddeleri, daha çok kazanç sağlamak için insan sağlığını tehdit eden kalitesiz ürünler, stres, sağlıksız beslenme v.s v.s. Kansere neden olan sebeplerden sadece birkaçı. Teknoloji kaçnılmaz bir gelişme olacaktı ve oldu da. Bu insanlara zarardan çok daha iyi yaşamayı hedefleyen ve bu hedef doğrultusunda çalışan bir sektör olmalıydı. Ancak, bilinçli ya da bilinçsiz yapılan hatalarla teknoloji kirlettiği herşeyi önce doğaya sonra da insanlara hastalık olarak sundu. Kanseri tetikleyen, kansere neden olan etkileri biraz daha açmak gerekirse;

Beslenme hatalarımızdan tutunda hareketsiz bir toplum olmamıza kadar, stresimizden sigara tiryakiliğimize pek çok sebep kanseri tetikler oldu. Hayatımıza yeni giren pek çok kimyasal (örneğin deodorantlar, oda kokusunu değiştiren spreyler), cep telefonları, kablosuz internet bağlantıları, gıdalarımıza karışan bazı maddeler (tarım ilaçları, hormonlar, antibiyotikler), evlerimizde kullandığımız böcek öldürücüler, mutfağımızı, banyomuzu temizlediğimiz deterjanlar, soluduğumuz havadaki egzoz gazları, fabrika atıkları, varlığı gittikçe belirginleşen radyasyon sorunu ve daha pek çok faktör kansere yakalanma olasılığımızı artırıyor.

Kısacası problemin özünde hayatımızın her geçen gün doğallığını biraz daha kaybetmesi, sentetikleşip plastikleşmesi var. Aşırı ve yanlış beslenme var. Mesela gereğinden fazla yenirse veya çok fazla ateşte yakılarak pişirilirse kırmızı et, hatta kızarmış ekmek bile kanser nedeni olabiliyor.

Fast food besinlerin, genetiğiyle oynanmış yiyeceklerin bedenimizde ne numaralar çevirdikleri ise şimdilik meçhul! Alkolün, kullandığımız bazı ilaçların hangileri kanserojen açıklanmıyor. Yani işimiz hiç de kolay değil. Aslına bakarsanız insan bedeni zaman zaman kanser hücresi üretiyor. Her beden yaşamı boyunca en az 5-10 kez kanser hücresi oluşturabiliyor ama sağlam bir bağışıklık sisteminiz varsa bu hücreler daha yolun başında yok ediliyor.

Kanserden korunmanın yolu doğal yaşamaktan, sentetik, plastik yiyecek kaplarından, paketlemelerden uzaklaşmaktan geçiyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz