Kanser tedavisi sonrası hamilelik

Kanser tedavisi sonrası hamilelik
Yazar aGRaSif

Doktorlar kanseri atlatmış kadınların bebek sahibi olabilmesi için yoğun çalışmalarda bulunuyor, fakat tam iyileşmeden önce bundan bahsetmiyorlar. Çok yakın tarihe kadar kanser olan bir annenin bebek sahibi olabilmesi çok düşük bir ihtimaldi.

KANSERDEN SONRA BEBEK SAHİBİ OLMAK MÜMKÜNMÜ..?

Günümüzde kanser geçiren bir insanın yaşam kalitesi eskiye nazaran çok daha iyi olduğu kesin, fakat kemoterapi kadınların erken menopoza girmesine neden olabiliyor çünkü yumurtalıkları etkileyip regl olmak için gerekli hormonların salgılanmasını kesiyor. Bir kadın regl olmaya devam etse bile yumurtalar hasar gördüğünden sayısı önemli oranda azalıyor ve hamile kalmakta oldukça zorlanabiliyor. Bu durumda uygulanabilecek en iyi yöntem tüpte sprem ve yumurtayı birleştirip embriyoyu dondurmak.

Kanserden sonra hayatta kalma oranı yükselmiş olsa bile onkoloji uzmanları, kanserin başka konularda hala çok büyük etkisi olduğunu belirtiyor. 40 yaşın altındaki kanser kadın hastaların yarısının periyodik kanaması, tedavi bittikten sonra düzeliyor, ancak bu yinede hastalığı atlatanların, çocuk sahibi olacağının garantisini vermiyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz