Kalp ve damar sağlığını koruyan öneriler

Kalp ve damar sağlığını koruyan öneriler
Yazar aGRaSif

Ölümle sonuçlanabilen ani kalp krizlerinin, özellikle 40 yaş grubu erkekler üzerinde etkisi büyük. Yanlış beslenme, düzensiz bir hayat kalp sağlığını olumsuz etkiler. Çağımızın vebası stres ve sigara da kalp düşmanı sebeplerdir.

Dünyada isim yapmış Türk doktoru Mehmet Öz, kalp sağlığı için dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıraladı:

Egzersiz yapın:  Kalbi yormadan, fazla efor sarfetmeden yapılan bütün ezgersizler kötü kolesterol seviyesini düşürüp iyi kolesterol seviyesini yukarı çıkararak kalbi korur.

Sigaradan uzak durun : Sigara içmek ve sigara içilen ortamlarda bulunmak kalp ve damar sağlığını olumsuz etkileyip kalp krizi riskini yükseltiyor.

Stresten uzaklaşın : Bunu yapmak zor gibi gözükse de, kendinizi mutlu hissettiğiniz ortamlarda bulunmaya ve sakin olmaya çalışın. Çünki kalp sağlığını olumsuz etkileyen en güçlü nedenlerden biridir stres.

7 saat uyuyun : Uykunun azı veya çoğu kalp krizi riskini artırır. Standart olan 7 saatlik uykudur.

Balık, fındık ve ceviz yiyin : Bu gıdalar içerisinde omega-3 yağ asitleri barındırır. Bu sayede kandaki trigliserid oranı düşer ve kalp ritmi düzenlenmiş olur. Haftada 3 porsiyon balık ve günde ortalama 30-40 gram kadar ceviz tüketmeniz, ihtiyaç duyduğunuz omega-3 yağlarını almanıza yardımcı olavaktır

Düzenli testler yaptırın : Kalp ve damar hastalıklarından korunmak için düzenli olarak testlerinizi yaptığın. Efor testi (en yüksek kalp ritmi ve dinlenme anındaki seviye), kolesterol testi, tansiyon testi olası bir sağlık sorununa karşı önceden önleminizi almanız konusunda yardımcı olacaktır

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz