Kaliteli yaşam için öfkenizi kontrol edin..

Kaliteli yaşam için öfkenizi kontrol edin..
Yazar aGRaSif

Kontrol altında tutulabildiği sürece sağlıklı bir duygu olan öfke, ilişkilerinizi bozmaya başladığı noktada tehlikeli bir hal alır.

Öfkenin bedeniniz üzerindeki etkilerini tanıyarak onu kontrol altına alabilirsiniz.

Öfke herkesin çok hafif bir tepkiden hiddete kadar farklı yoğunluklarda yaşadığı, vazgeçilmeyen güçlü fakat kontrol edilmesi öğrenilebilen bir duygudur.

Kıskançlık yalnızlık, itilmişlik, utanç, hayal kırıklığı, kendinizi engellenmiş hissettiğinizde, sıkıldığınızda, kaygılandığınızda ve anlaşıkmadığınızı hissetiğinizde tetiklenir.

Uzman psikologlara göre eğer dinlenmeyi biliyorsanız, vücudunuz size öfkeli olduğunuz konusunda fiziksel ve zihinsel işaretler verir.

Fiziksel işaretler şunlardır;

Kan şekerinin yükselmesi, nabzın ve kan basıncının artması, sıksık ve zor nefes alma, baş ağrısı, kas sırt ve boyun ağrıları tehlikeli bir durumun habercisi olarak enerjiyi artıran adrenalin salgısının artmasıdır.

Zihinsel işaretler de şunlardır;

Konsantrasyon bozukluğu, düşük performans, unutkanlık, uykusuzluk, dikkatsizlik, duygusal işaretleri ise bunaltı, depresyon, anksiyete, kaygı olarak sıralanır.

Eğer öfke doğru yönlendirilmezse madde bağımlılığı, sigara, alkol, uyuşturucu bağımlılığı, yeme bozuklukları, saldırganlık, şiddet, zorbalık, huzursuzluk, acelecilik gibi davranış bozukluklarına yol açar.

Bu yüzden öfkelenmenize yol açan bir şey olmuşsa, şikayetlerinizi açıkça dile getirin, nefesinize konsantre olun, empati kurun, beklentilerinizi tekrar değerlendirin, kendinize sorular sorun, sistematik gevşeyin.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz