Kahvenin tarihçesi

Kahvenin tarihçesi
Yazar aGRaSif

Hem kokusuyla hem tadıyla bizi cezbeden kahvenin öyküsünü öğrenmeye ne dersiniz? Hayatımızın vazgeçilmezi kahvelerle keyifli molalar verebilirsiniz. Kahvenin ilk kez arabistanlı bir çoban tarafından bulunduğu söylenir.Efsaneye göre çoban keçilerinin yabani bir meyvenin bitkilerini yedikten sonra duramaz hale geldiklerini görünce meraklanır ve kendiside bu bitkinin tadına bakar ,uyarıcı etkisiyle kendinden geçen çobanı çevredeki bazı keşişler keçileriyle dans ederken görürler. Keşişlerce “şeytan meyvesi” adı verilen bu bitki daha sonra uyanık tutucu özelliğinden dolayı ,duaya ,ibadete yardımcı bir aracı olarak görülür.

Afrika ve arabistan kahvenin ilk doğduğu yerdir.Bazı kaynaklara göre Etiyop ‘yanın kaffa bölgesidir.Dünyanın hemen her yerinde bir şekilde kendine kalıcı bir yer edinen bu bitkinin farklı türleri bulunur.Robusta %2 oranında kafein içerir.Suda eriyebilir kahve yapımında kullanılan bu tür seçkin kahve daha ziyade popiler karışımlar olarak süpermarketlerde satılır.Arabica yavaş büyüme özelliğinden dolayı daha lezzetlidir.Ağırlığının % 1 i kadar kafein içerir.Liberika ise robustaya benzerlik gösterir,kötü doğal koşullara uyum sağlar.

Kahve bitkisinin yetişme ortamı onun kendi özgün tadını belirler.Hatta aynı türün bir ülke içinde değişik rakım,yağış miktarı,topak cinsi ,işleniş metotlarına maruz kalması bile onda farklı tat karakterinin ortaya çıkmasına neden olur.farklı tat ve farklı karışımlardan satın aldığımız kahve aslında yukarıda bahsettiğimiz üç ana familyadan gelir.

Yazan: biRsu

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum - "Kahvenin tarihçesi"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
biRsu
Ziyaretçi
biRsu

ALLAH razı olsun hem kecılerden hemde cobandan :)))

flower
Ziyaretçi
flower

hım kahvenin güzel bi tarihi varmış, oynak keçiler sayesinde bu harika içecek keşfedilmiş. iyi ki varsın kahveee, seni seviyorum:)

wpDiscuz