Kadınlarda testosteron seviyesi azalır mı?

Kadınlarda testosteron seviyesi azalır mı?
Yazar aGRaSif

Sağlıklı bir cinsel hayatın devamlılığının temeli tetosteron hormon seviyesinin yüksekliğine bağlıdır. Testosreron hormonu sadece erkekte değil kadınlarda da cinsel hayatın sürekliliğini sürdüren temel hormondur.

Testosteron seviyesi orta yaşla beraber azalır. Yaygın olan inanış, bu hormonun erkeklerde daha etkili olduğudur. Ancak uzmanlar, orta yaşa gelmiş kadınlarda bu hormonun seviyesinde önemli düşüşler görüldüğünü söylemekteler.

Testosteron seviyesi düşen kadınlarda görülen en büyük değişiklik cinsel ilişkiye girme isteğinde önemli bir azalmadır. Bu hormon azaldığında kadında vajinal uyarılmada büyük eksiklikler yaşanır. Testosteron eksikliği düzeltilen kadınlarda ise cinsel hassasiyetin arttığı, cinsel uyarılardan etkilenmenin kolaylaşarak çoğaldığı belirlenmiştir.

Eğer cinsel isteksizliğinizin giderek bir probleme dönüşmekte olduğunu hissediyorsanız bu probleme yorgunluk, isteksizlik, uyku hali, kan güçsüzlüğü gibi bazı yakınmalar da eşlik ediyorsa doktorunuzla testosteron eksikliği hakkında konuşmanızda yarar olabilir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz