Kadınlarda idrar kaçırma kabusu

Kadınlarda idrar kaçırma kabusu
Yazar aGRaSif

Kadınlarda idrar kaçırma her yaşta görülüyor,yaş ilerledikçe sıklığı ve şiddeti artıyor,özellikle 65 yaş üstü her 3 kadından en az birinde bu sorun var.Üstelik bu sorunu yaşıyan kadınların yarısı hekime başvurmuyor.

Neden kadınlar? idrar kaçırma kadınlarda erkeklere göre daha sık görülüyor çünkü idrar tutmaya yarayan kas yapılarının kadınlarda erkeklere oranla doğuştan daha zayıf olmasıdır.Diğer bir nedense normal doğum sırasında idrar tutan kasların ve sinirlerin zarar görmesidir.Yaş ilerledikçe özellikle menapoz sonrası dönemde hormonal değişiklikler, şişmanlık ve yaşlanan mesanenin yaşlanma süresince zayıflamasıda idrar kaçırmaya yol açar.

Yapılan çalışmalar kadınlarda idrar kaçırmanın depresyon yaratma etkisinin ciddi ve kronik bir metabolik bir hastalık olan şeker hastalığından bile yüksek olduğunu göstermiştir.İdrar kaçırma kadınları cinsellikten uzaklaştırıyor.

TEDAVİSİ VAR MI? Uzman yerlere başvurulması halinde idrar kaçırmanın çok yüksek başarıyla hem cerrahi hemde medikal tedavisi mümkün.. Önemli olan her idrar kaçırma tipinin ve nedeninin aynı olmadığını bilmektir.Dolayısıyla tedaviyi planlarken ilk aşama idrar kaçırmanın tipinin ortaya çıkarılması olmalıdır. yazan :biRSU

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "Kadınlarda idrar kaçırma kabusu"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
flower
Ziyaretçi
flower

hım idrar kaçırma ciddi bir problem, neyseki tedavisi varmış, panik yok:)

wpDiscuz