Kabe'nin inşası hakkında

Kabe'nin inşası hakkında
Yazar aGRaSif

Kuran’daki açıklama Kabenin yapılışı hakkındaki rivayetlere göre, Hz.Adem ile Havva cennetten çıkarıldıkları vakit yeryüzünde Arafat’ta buluşurlar, beraberce batıya doğru yürürler. Kabe‘nin bulunduğu yere gelirler. Bu esnada Hz.Adem, bu buluşmaya şükür olmak üzere Rabbine ibadet etmek ister ve cennette iken, etrafında tavaf ederek ibadet ettiği nurdan sütunun tekrar kendisine verilmesini diler. İşte o nurdan sütun orada tecelli eder ve Hz.Adem, onun etrafında tavaf ederek Allah’a ibadet eder. Bu nurdan sütun Hz.Şit zamanında kaybolur, yerine bir taş kalır. Bunun üzerine Hz.Şit, onun yerine taştan onun gibi dört köşe bir bina yapar ve o siyah taşı binanın bir köşesine yerleştirir. İşte bugün Hacerül Esved diye bilinen siyah taş odur. Sonra Nuh tufanında bina kumlar altında uzunca bir süre gizli kalır. Hz.İbrahim Allah’ın emri ile Kabe’nin bulunduğu yere gider. Oğlu İsmail, annesi ile birlikte orada iskan eder. Sonra İsmail ile beraber Kabe’nin yerini kazar. Hz.Şit tarafından yapılan binanın temellerini bulur ve o temellerin üzerine bugün mevcut olan Kabe’yi inşa eder. Ayette “Beytullah’ın temellerini yükseltiyor” cümlesi bunu ifade eder.” (Bakara Suresi )

Kabe’nin Hz. İbrahim tarafından yeniden inşa edildiğini Kur’an haber veriyor. ‘Kabe’yi imar et’ emrini alan Hz. İbrahim, yıkıntıların arasından Allah’ın evini yeniden yükseltti. Ancak bugünkü Kabe, Hz. İbrahim tarafından inşa edilen yapı değil. Kabe, aradan geçen bin yıllar içerisinde defalarca hasar gördü, zamana yenik düştü, harab olan duvarları yeniden örüldü.

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum - "Kabe'nin inşası hakkında"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
HayaL
Ziyaretçi
HayaL

Kabe insanlar için ilk kurulan ev… Orda herkesin güvenlik içinde oldğuda şüphe götürmez. Bir yazı okumuştum. Kabeyi ilk melekler inşa etmeye başlamışlar diye. Doğruluğunu bilmiyorum. Paylaşım için teşekk

sena
Ziyaretçi

çok güzel çok teşekkür ederim sayenizde din kültürü dersinden güzel not alacağım

wpDiscuz