İslamiyette gıybet etmek

İslamiyette gıybet etmek
Yazar aGRaSif

Büyük günahlardan birisi de gıybettir. Ebu Hureyre’nin (ra) rivayetine görei Peygamberimiz;

– Gıybet nedir bilir misiniz, diye sordu Ashab;

– Allah ve Peygamberi daha iyi bilirler, dediler. Bunun üzerine Peygamberimiz;

– Kardeşini gıyabında (arkasında) onun hoşlanmadığı bir şey ile anmandıri buyurdu. Ashab;

– Kardeşimde dediğim varsa ne buyurursunuz, dediler. Peygamberimiz;

– Eğer dediğin ayıp, kardeşinde varsa o zaman gıybet olur. Yoksa bühtan ve iftira etmiş olursun, buyurdu.

İnsanın en çok dikkat etmesi gerekli organlarından birisi, hiç şüphe yok ki dilidir. Peygamberimiz;

– Bir insan manasını düşünmeden bir söz söyleyiverir ki o yüzden cehennemin, doğu ile batı arasındaki mesafeden daha uzak bir yerine düşer. buyurmuş ve dilimize sahip olmamızı öğütlemiştir.

Dilin pek çok manevi hastalıkları vardır. Bunlardan biirisi de gıybettir. Gıybet, yukarıdaki hadiste de ifade edildiği üzerei bir insanın arkasından onun kusurunu söylemek, onu çekiştirmektir.

Bu kusur, onun fiziğiyle, soyu ile ahlakıyla, kılık ve kıyafetiyle, dini ile ilgili olabilir. Boyu kısadır, babası kötü bir insandır, riyakardır, yalancıdır, kubarmazdır, güvenilmez kişidir gibi. Bu ve benzeri kusur ve ayıpları din kardeşinin gıyabında söylemek gıybettir ve günahtır.

Kur’an-ı Kerim’de Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor:

”Biriniz diğerini gıybet etmesin, sizden biri ölü kardeşinin etini yemek ister mi? Elbette bundan tiksindiniz. O halde Allah’tan korkunuz . Allah, tevbeleri kabul eder, çok esirger.” (49/Hucurat, 12)

Hz. Aişe diyor ki: Ben bir gün Peygamberimize,

– Ey Allah’ın Resulu, Safiyye’nin -ki bu da Peygamberimizin eşi idi- şöyle, böyle oluşu (ravilerden bazılarına göre kısa boylu oluşunu kastederek) sana yeter, demiştim de Peygamberimiz;

– Aişe, öyle bir söz söyledin ki eğer o söz denizin suyu ile karışsa her halde bozardı.

Peygamberimiz, Müslüman kardeşini gıyabında çekiştirenlerin korkunç bir şekilde azap çekeceklerini bildirmiş ve şöyle buyurmuştur;

– ‘Ben mirac ettirildiğim gece, bir kavmin yanından geçtim. Bunlar, bakırdan tırnaklarıyla yüzlerini ve göğüslerini tırmalıyordu. Ben,

– Ey Cebrail, bunlar kimlerdir, diye sordum.

– Bunlar insanların etlerini yiyen (gıybet edenler)leri onların şeref ve iffetlerine dokunanlardır, dedi.

Gıybet etmek günah olduğu gibi, yapılan gıybeti dinlemek de günahtır. Müslüman, kardeşi bir  yerde çekiştirirken, onun iffet ve namusuna dokunulurken, bunu duyan kimseye düşen görev, buna mani olmaktır. Çünki, bir müslümanın  kanı ve malı gibi, ırz ve namusu da haramdır.

Gıybet eden kimse günahkardır. Bu günahından kurtulmak için yalnız tevbe etmek, Allah’tan af ve bağış dilemek yeterli değildir. Hem tevbe etmeli, hem de gıybet ettiği kardeşine giderek ondan hakkını helal etmesini dilemelidir. Ancak bu günahından kurtulmuş olur.

Kimler Neler Demiş?

4 Yorum - "İslamiyette gıybet etmek"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
huzur
Ziyaretçi
huzur

Yatacak yerimiz yok, Allah hepimizi affetsin. Güzel kardeşim Allah razı olsun.

zeyno
Ziyaretçi
zeyno

@huzur Amin amin….

sabit
Ziyaretçi
sabit

bildiğim kadarıyla kişi hakkında iyi konuşmakda gıybete giriyor.çünkü kişi belki konuşulmasından hoşnut olmayabilir yani kendinin övülmesinden veya yaptığı iyi amellerin anlatılmasından rahatsız olabilir..bu yüzden çok dikkat etmeliyiz o kişinin hakkına girmemek için..kul hakkı çok hassas bir konu.

wpDiscuz