İslamda vatan sevgisinin önemi..

İslamda vatan sevgisinin önemi..
Yazar aGRaSif

İnsanlar fert olarak bir meskene, oturacakları bir yuvaya muhtaç oldukları gibi millet olarakta bir vatana muhtaçtırlar. Evsiz barksız insanların dünyada huzur içersinde yaşamaları mümkün olmadığı gibi, vatansız insanlarında huzur ve saadet içersinde yaşamaları mümkün değildir. Onun içindir ki dilimizde; “Allah kimseyi dünyada vatansız, ahirette imansız etmesin” denilmiştir. Demekki insanin imanı kadar önemlidir vatanı.. Milletler, dünyada huzur, saadet ve güven içersinde yaşayabilmeleri için mutlaka bir vatana muhtaç oldukları gibi, dinlerini rahatça yaşayabilmeleri, ibadet ve taatlarını serbestçe yapabilmeleri, çocuklarını istedkleri şekilde eğitebilmeleri için de bir vatana muhtaçtırlar. Milletleri ayakta tutan ve insanlar arasındaki birlik ve beraberlği sağlayan ahlaki değerlerden biride hiç şüphesiz Vatan sevgisidir.

Peygamber efendimizin Hicret zamanında Mekke’ye son kez bakarak söylediği şu sözler islamı yaşayan insanlar için vatan sevgisini çok güzel özetlemektedir. “Vallahi sen bana Allah’ın yarattığı yerlerin en hayırlısı, Allah’ın katında en sevgili olanısın. Bana senden daha sevgili, daha güzel yurt yoktur. Çıkarılmaya zorlanmamış olsaydım, senden aslâ ayrılmaz, senden başka yerde yurt ve yuva tutmazdım.” (Suruç s.Peygamberimizin hayatı 1/288)

Mehmet Akif Ersoy’un ifâdesiyle: Vatan için ölmek bir borç olur bazen.

“Allah, sizinle din uğrunda savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan çıkarmayanlara iyilik yapmanızı ve onlara âdil davranmanızı yasaklamaz. Çünkü Allah, adaletli olanları sever. Allah, yalnız sizinle din uğrunda savaşanları, sizi yurtlarınızdan çıkaranları ve çıkarılmanız için onlara yardım edenleri dost edinmenizi yasaklar. Kim onlarla dost olursa işte zalimler onlardır.” (MÜMTEHİNE SÜRESİ 8-9)

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz