İslamda maddi ve manevi temizliğin önemi nedir ?

İslamda maddi ve manevi temizliğin önemi nedir ?
Yazar aGRaSif

Dinimiz temizliği imanın belirtilerinden saymıştır. Namazın sahih olması için beden, elbise ve namaz kılınacak yerin temiz olması şarttır. Bir çok ibedet için abdest ve guslün farzı yada sünnet kılınması temziliğe verilen önemi göstermektedir. Bunlardan başka haftada bir defa beden temziliği yani yıkanmak gerekir. Peygamberimiz diş temizliği üzerinde de ısrarla durmuştur. Misvak hem ağzı temziler hemde Hakkın rızasını kazandırır.”  (Nesai Tahere,5)

Tırnakların kesilmesi, koltuk altı ve kasık kıllarının temzilenmesi, fıtratın bir gereği olarak kabul edilmiştir. Saç bakımıda Peygamber efendimizin teşvik ettiği hususlardandır.

Dinimiz maddi temizliğe olduğu kadar manevi temizliğede çok önem verir.Bir mümin için ulaşabileceği en yüksek makam, yaratıcısının rızasını kazanmaktır. Buda ibedet ve taat sayesinde gerçekleşir. Belirli ibedetlerin yerine getirilebilmesi için maddi arınmanın yanında manevi arınmadaşart koşulmuştur.Zira Allah’ın huzuruna ancak temiz bir kalp,halis bir niyet ve güzel ahlakla çıkılabilir.(Şuara 26-89)

Manevi temizlik, iman ve ahlakla alakalıdır. “Temizlik imanın yarısıdır” buyuram Peygamber efendimiz temziliğin bu yönüne vurgu yapar.Manevi temzilik için kişi ruh dünyasında bir arınmaya gitmeli, kalbini her türlü manevi hastalıklardan temizlemek için çaba sarfetmelidir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz