İslamda hasta ziyaretinin önemi..

İslamda hasta ziyaretinin önemi..
Yazar aGRaSif

Toplum hayatında birlik, beraberlik, yardımlaşma, merhamet ve sevginin hakim olmasını öngören yüce dinimizin güzel öğütlerinden biride hastaları ziyaret etmektir. Hasta ziyareti toplum içinde insanların kaynaşmasına birlik ve beraberlik ruhunun pekişmesine sebep olmaktadır. Peygamber efendimiz hasta ziyaretine çok önem verirdi, Ashabının durumunu yakından izlerdi, onlardan birini bir kaç gün göremeyince sorar soruştururdu. Hasta olduğunu öğrenirse hemen onun ziyaretine gider, hatırını sorar, iyileşmesi için dua ederdi. Peygamber efendimiz (s.a.s) bir hadisinde ” Bir müslüman, müslüman kardeşini hasta iken ziyaret ettiğinde, hastanın yanından ayrılana kadar, o ziyaretçi cennet bahçesinde yaşar.” buyurmuştur.

Bu yüzden hasta ziyareti peygamberimizin bir sünnetidir.’ Yine, hasta zaman zaman yakınlarından sorulmalıdır. Bir ziyaretten sonra hastayla ilgiyi kesmek, sünnetten kaçınmak gibidir (Buhâr”ı, İstizan, 29).

Rasûlullah bir müslüman hastayı ziyaret etmiş, ona şöyle dua etmeyi öğretmiştir. “Allahümme atina fıddünya haseneten ve fıl ahireti haseneten ve kına azabennar. ( Allah’ım. Bize dünyada türlü türlü iyilik ver, ahirette de sayıya hesaba gelmez iyilik ver ve bizi cehennem azabından koru”) (el-Bakara, 2/201; Tirmizî, Daavât, 112).

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz