İslamda çevre temizliğinin önemi..

İslamda çevre temizliğinin önemi..
Yazar aGRaSif

İslam dininin önem verdiği en önemli konulardan biride temizliktir.Kuranı Kerimde bir çok yerde temizlikten bahsedilir. Nitekim bir ayette; “Orada temizlenmeyi seven adamlar vardır, Allah’ta çok temizlenenleri sever.”  (Tevbe 9/108) Peygamberimizde “din temizlik üzerine kurulmuştur” buyurmuştur. Müslüman olan her insan bedenini, elbisesini, evini ve oturup kalktığı yeri temiz tutmalıdır.Çevre temizliği ile ilgili bir hadiste şudur; “çevrenizi temizleyiniz” (Tirmizi,”edeb” 41)

Bundan da anlaşılıyor ki cadde, sokak ve parkların, orman ve piknik alanlarının, deniz, göl, baraj ve ırmakların temizliği, her türlü atık ve çöplerden korunması, hava kirliliğinin önlenmesi insanların görevleri arasındadır. İnsanların çevrelerine daha özenli ve dikkatli olmasını hatırlatan ayette şudur. ” insanların kendi işledikleri (kötülükler) sebebiyle karada ve denizde bozulma ortaya çıkmıştır.” (Rum suresi 30/41)

Tüm bunları göz önüne alarak her müslümanın sadece yaşadığı çevreye değil, bütün doğaya ve canlılara karşı ağır sorumluluk taşıdığını asla unutmamalıdır.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz