İlaç kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

İlaç kullanımında dikkat edilmesi gerekenler
Yazar aGRaSif

İlaç kullanımında dikkat edeceğimiz bir kaç temel nokta hem ilacın tam etkinliğini tam olarak göstermesini sağlar hemde tedavinizi doğru şekilde amacına ulaştırır.

İlaç Alırken Uyulması Gerekenler ;
-Antibiyotik kullanımı oldukça önemli bir tedavi olup önerilen süre boyunca antibiyotik kullanımına devam edilmeli,önerilen saat aralıkları sabit olmalıdır.

-Göz damlaları gibi yüksek derecede steril olması gereken ilaçlar,ambalajları açıldıktan sonra en fazla 3 hafta içinde tüketilmelidir.

-Mantar tedavisinde kullanılan ilaçlar genel olarak sindirim kanalında bir takım rahatsızlıklara sebep olabilir,bu nedenle bu tür ilaçları kullanırken bol su ile alınmasına dikkat etmek gerekir.

-Çocuk yada yetişkin şuruplarını ağzı açıldıktan sonra serin ve kuru bir yerde saklamak,4 hafta sonrada yenisi ile değiştirmek gerekebilir.

-Steroid içeren inhaler lerin kullanımı sırasında kişilerin ağız içinde oluşan aftleri engellemek su ile çalkalamaları gerekmektedir.

-Metranidazol ve varfarin içeren ilaçları kesinlikle alkolle birlikte alınmamalıdır.

-Uzun süreli yada geniş spektrumlu antibiyotik kullanımı sırasında,vücut florasının dengesini sağlamak adına probiyotik takviyesi ihmal edilmemelidir.

-Statin grubu kolesterol düşürücü ilaç yada beta blokör grubu anti hipertansif ilaç kullanan kişilerin damar güçlendirici ve enerji mekanizmasını aktive edici CoQ-10 takviyesi alması gerekir.

-Tansiyon problemi olan hastaların ,dekonjestan olarak kullanılan ilaçları dikkatli kullanması gerekir.

-Gözde glokom problemi olan hastaların kortikosteroid içeren damlaları doktor kontrolü dışında kullanmamaları gerekir. yazan:biRsu

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum - "İlaç kullanımında dikkat edilmesi gerekenler"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
flower
Ziyaretçi
flower

ilaç kullanımı hakkında bilgilendirici bir yazı olmuş. kendi kafamıza göre ilaç kullanmak yarardan çok zarara yol açabilir. eline saglık suu:)

biRsu
Ziyaretçi
biRsu

TSK GUSUM 🙂

wpDiscuz