İftarı geciktirmek caiz mi?

İftarı geciktirmek caiz mi?
Yazar aGRaSif

Ramazan ayı sabrın açılık ve susuzlukla imtihan edildiği aydır. İftar saati telaşı da Mübarek Ramazan ayının en keyifli anlarından biridir. İftar sofraları, açları doyurur küskünlüklerin giderir, aileleri, dostları bir araya getirir. İftar saatine yetişemeyen ya da önceliği namaza vermek isteyen müslümanların akıllarındaki soru ise iftarı ne kadar geciktirmek caiz olur? dur.

Eğer oruç vaktinin geldiğinden eminse kişi, orucunu açmak adına hurma ve su ile orucunu açıp, sonra namazını kılabilir. İftar sofrasında yemeği tezce yiyip sonra namaz kılmak da caizdir. Yalnız dikkat edilmesi gereken, iftar sofralrındaki yemek zenginliği, bereket ve bolluğudur. Bu yüzden namaz mekruh vakte kalabilir. Bu bakımdan önce namazı kılmak ve sonra yavaş yavaş yemeği yemek daha uygun olur.

Oruçlu iftar vaktinin girdiğden emin değil, şüphelri varsa önceliği namaza vermelidir. Daha sonra vaktin girmediği anlaşılırsa, namazı iade etmek mümkündür. Fakat vakit girmeden oruç açılırsa, oruç bozulmuş olur. O anda telafisi de mümkün olmaz.

Hadis-i şerifte, (İftarı acele edin) buyuruldu. (Hakim)Acelenin son vaktinin, muteber kitaplarda, yıldızlar görününceye kadar olduğu bildiriliyor. Bu da takriben akşam vakti girdikten yarım saat sonradır. Hadis-i şerifte, (Yıldızlar görünmeden iftar eden, sünnetimle amel etmiş olur) buyuruldu. (İbni Hibban)

Güneşin battığı iyi anlaşılınca, önce Euzü ve Besmele okuyup, (Allahümme yâ vâsi’al-magfireh igfirli ve li-vâlideyye ve li-üstâziyye ve lil-müminine vel müminât yevme yekûmülhisâb) denir. Bir iki lokma iftarlık yiyip, (zehebezzama’ vebtelletil-urûk ve sebetel-ecr inşâallahü teâlâ) denir ve yemeğe başlanır.

İftar duasının manası, (Açlık zamanı bitti. Damarlarımızın suya kavuşması vakti geldi. İnşâallah sevap hasıl oldu) demektir.

Ramazanda şöyle dua da edilir:
Ya Rabbi, Ramazan-ı şerifin şefaatine nail eyle! Ramazan-ı şerifte af ve mağfiret eylediğin ve Cehennemden azat eylediğin kulların arasına bizleri de dahil eyle!

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz