İbrahim Çallı biyografisi, eserleri

İbrahim Çallı biyografisi, eserleri
Yazar aGRaSif

1880 yılında doğdu, resimlerden birini gösterdiği ressam Şeker Ahmet Paşa tarafından Sanayi-yi Nefise’ye çağrıldı. Orada Osman Hamdi’yle tanıştı.Başarılı öğrencilik yaşamı sonucu Paris Güzel Sanatlar Okulu’na gönderildi. Paris’te farklı akımlardan, özgürlükçü resim anlayışından çok etkilendi. 1914 yılında Akademi’ye hoca olarak döndü.

Türk resminde yeni bir dönemin başlamasına öncü oldu. Portre ressamlığı denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biridir. Çok başarılı Atatürk portreleri yapmıştır. İbrahim Çallı’nın  resimlerini genel olarak “manzara, natürmort, nü, ve portreler” olmak üzere gruplandırmak mümkündür.

Çallı’nın manzara resimlerinde tuvaline yansıyanlar doğa ve o doğanın içindeki günlük yaşamdan çarpıcı hikayeler, bununlar beraber şehirden çarpıcı kesitlerdir.

Çallı natürmort resimlerinde özellikle kullandığı ışık ve bununla belirginleşen lekesel değerler ile renk skalası yaşam derinliğine kökleri uzanan bir tutkunun varlığına işaret etmektedir. Bu eserlerinde ölü bir doğa resmetmesine karşılık, kompozisyon düzeni ve fırça vuruşlarıyla yaşama ilişkin bir dinamiği yakalamak mümkündür.

Nü resimlerinden tuvaline yansıyanlar, tuvalindeki nü figürle o figürün mekanla çarpıcı ilişkisidir. Bu resimlerde yer alan kadın figürlerinde zaman zaman duygusal boyutun yansımasını vücut biçimlerinde görmek mümkündür.

Çallı portre çalışmalarında öncüdür. Tuvaline yansıttığı Atatürk portreleri mükemmele yakındır. Atatürk’le en çok birlikte olan ve kendisine defalarca poz veren Atatürk’ü en güzel yorumlayan sanatçıdır.

1960 yılında yaşamını yitiren Çallı, Türkiye Cumhuriyeti’nin resim alanında batı anlayışına yönelik bir sürece girmesinde önemli itici güçlerden birisi olmuştur. Çalışmalarının tümünde gözlemlenen izlenimci anlayış, Avrupa’nın resim uygulamalarında görülen izlenimcilik akımının kurallarını sıkı sıkıya uygulamaktan çok, kendine özgü bir karakter sergileşmiştir. Bu karakter Çallı’nın komposizyonu oluşturan unsurların seçiminde ve resimsel dili oluşturmasındaki tavrı ile ortaya çıkmaktadır

İbrahim Çallı’nın eserleri:

Defli Kadın, Zeybekler, Arzuhalci, Mevleviler, Boğaziçinden Peyzaj, Balıkçı, Gül Koklayan Kadın, Bir Balo Gecesi, Hatay’ın Anavatana Hasreti, Adada Sabah Gezintisine Çıkan Kadınlar, Moda Deniz Hamamı, Tefli Kadın, Dolmabahçe Sarayı’ndan, Balıkçılar, Manolyalar, Çayır ve Evler, Sandalyede oturan çıplak kadın, Çıplak Yatan Kadın, Türk Topçuları, Atatürk Portresi, İsmet İnönü, Yıldız Parkından Boğaza bakış, Göksu Deresi, II. Selim Türbesi, Nü, Osman Hamdi Bey, Heykeltraş İhsan Bey’in profil Portresi, Dikiş Diken Kadın, Bahçede Kadın, Erkek Portresi, Yeşil Elbiseli Kadın, Bayan Vicdan Moralı’nın Portresi, Kadın Portresi, Şair Yahya Kemal’in Portresi, Demiryolu ve Köylüler, Uzanmış Nü, Portre (Çallı’nın kızı Belma)

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz