İbadet nedir? ve çeşitleri

İbadet nedir? ve çeşitleri
Yazar aGRaSif

İbadet Cenab-ı hakkın sevdiği ve razı olduğu gizli, açık bütün fiiller yani ameller ve sözleri içine alan bir kavramdır.

İbadet çeşitleri: ALLAH ‘ın sevdiği, kabul ettiği,razı olduğu ve emrettiği bütün gizli ve açık ameller ve sözlerdir.Onlardan bazıları;iman, ihsan, dua, korku, umut etmek, tevekkül etmek, isteyerek yönelmek, çekinerek korkmak, itaat ederek korkmak, titreyerek korkmak, yönelmek, ALLAH ‘tan beklenen yardım sığınmak,yardıma çağırmak, kurban kesmek, hük-münü kabul etmek ve adamaktır. Bunun dısında ALLAH’ın yapılmasını emrettiği ibadetlerin çeşitlerini onun emrettiği gibi yapmaktır. Bunlar ve diğerleri yanlız ALLAH‘a yapılır. İbadet çeşitlerinde herhangi birini ALLAH’tan başkasına yapmak yani ölülerden salih kişilerden yardım istemek,onlardan korkmak,onların kendisine herhangi bir zarar veya fayda sağlayabileceğine inanmak büyük şirklerdendir.cin suresi 18. ayet te derki ;Şüphe yoktur ki mescidler ALLAH’a mahsustur,bu itibarla oralarda ALLAH ile beraber kimseye yalvarmayın kim ki;duanın bir kısmını ALLAH’tan başkasına ayırırsa müşrik ve kafir olur.

İman: ALLAH tarafından bildirilen emir ve yasakların hepsine koşulsuz inanmak ve dil ile söylemektir.

İhsan: Peygamber efendimizin söylediği gibi ihsan ALLAH’ı görüyormuş gibi ona ibedet etmek demektir.

Dua: Dua onu yaratan ALLAH’ına bağliliğının en güzel ifade şeklidir.

Tevekkül etmek: Gayretle yapılan herhangi bir şeyin sonucuna ınanarak teslim olmaktır,yani sonucu ALLAH ‘tan beklemek ve kendisi için en hayırlısının o olduğuna inanmaktır.

yazan:biRsu

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "İbadet nedir? ve çeşitleri"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
flower
Ziyaretçi
flower

ibadet hakkında bilgilendirici bir paylaşım tşk

wpDiscuz