Hamilelikte kaçınılması gerekenleri biliyormusunuz?

Hamilelikte kaçınılması gerekenleri biliyormusunuz?
Yazar aGRaSif

Hamilelik süresince kaçınılması gerekenleri bilmek bebeğiniz ve kendi sağlığınız için büyük önem taşıyor. Anne olmaya hazırlanan bayanların bu bilgilere dikkat etmesi, hem kendinin hemde bebeğinin ilerki yaşamlarında bir sorun çıkmaması açısından çok önemlidir.

Alkol: Hamile olun yada olmayın sizede zarar verir,gebelik döneminde iseniz plesentaya geçer,bebeğin zayıf doğmasına,görme ,işitme ve daha ileri seviyelerde öğrenme ile ilgili problemlere yol açar.

Kafein: Hamilelikte kafein tüketmek kalp çarpıntısına yol açar,midedki asit üretimini artırır ve reflüye sebep olur.Ayrıca kafein plesentaya geçer oradanda fetüse geçer.Günde 300 mg dan fazla tüketmemek gerek.

Sigara: İçinde 4000 den fazla zararlı kimyasal bulunan sigara ve dumanı kalp rahatsızlığı ve kanser olma riskini artırır.Ayrıca gebelikte sigara kullanımı oksijenin plesentaya geçişini azaltır, damar tıkanıklığına sebep olur.Buda ölü doğum yada düşük riskini artırır.

Yumuşak ve küflü peynir: Hamile kadınların yumuşak ve küflü peynir yemesi önerilmez çünkü;Listeriya gibi bakteriler bu tür peynirlerde raslanır buda çok nadir olmasına rağmen listeriya bakterisi ölü doğum ve düşük olmasına neden olur ayrıca yeni doğan bebeklerde ciddi hastalıklara sebep olur.

Dondurulmuş meyve ve sebzeler: Dondurulmuş gıdalarda türeyen parazitlerin hamilelikte zararlı olduğu bilinmekte ayrıca yıkanmamış sebze ve meyvelerin üzerlerinde toprakla gelen parazitler içerebilir, bu parazitlerde düşük,ölü doğum,büyüme problemleri,körlük, beyinde su toplaması ve epilepsiye yol açabilir.

Yağlı balık: Yağlı balık civa içerir ve bebeğinizin sinir sistemi gelişimini ciddi bir biçimde etkileyebilir.Zehirli atıklara maruz kalan büyük balıkların tüketimi riskli olabilir.

Çiğ yumurta: Çiğ yiyeceklerdeki bakteriler gıda zehirlenmesine neden olur ve bu tür zehirlenmeler bebeğe zara verir, bu yüzden çiğ yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz