Güneş çarpması karşısında ne yapmak gerekir?

Güneş çarpması karşısında ne yapmak gerekir?
Yazar aGRaSif

Çok sık rastlanırlar, ciddidirler ve morötesi ışınlarına bağlı oldukları için, gerek sıcak çarpmaları, gerekse güneşin bazı kişilerde yapabileceği bozukluklarla karıştırılmamaları gerekir.

Güneş çarpması karşısında ne yapmak gerekir?

Merhemler ağrıyı hafifletip, kabarcıkları mikroptan arındırabilirler. Bazı durumlarda mutlaka hastaneye gitmek gerekir. Aslında, önemli bir güneş çarpması geçirmiş kişide, yanıkları andıran belirtiler görülebilir. Ayrıca odukça hafif bir güneş çarpmasında bile, hele çocuklar ve nazik derili kişiler sözkonusuysa , bir sıcak çarpmasının genel bozuklukların belirmesini (baş ağrısı, kusma gibi) denetlemek amacıyla 24 saat boyunca gözetim gerekir.

Güneş çarpmasından korunma oldukça güçtür, ama gene de 2 yalın ilke önerilebilir. Güneşin kızgın olduğu saatlerde uzun süre güneşlenmekten kaçınmak, ışınlara karşı korunmak. Uzun süre güneşlenmeden kaçınma özellikle güneşin en kızgın olduğu zamanlarda (öğlen saatlerinde) temel kuraldır. Korunma ise, giyeceklerle sağlanır. Ama her zaman uyulmaz, bornzluk isteği daha ağır basar.

Morötesi ışınlara karşı koruyucu pekçok madde (güneş yağları, kremleri, spreyleri) vardır. Bazen bunlara koruyuculuğunu artırmak için titan oksit gibi maddeler eklenir. Bir maddenin hem koruyucu olması hemde bronzluk sağlaması için bir süre güneş altında kalmak gerekir.

En güzeli en sağlıklı ve kalıcı bronzluğun, güneşte kalma süresi yavaş yavaş artıtılarak gerçekleştirildiği unutulmamalıdır.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz