Göğüs ağrısı ve Sebepleri nelerdir?

Göğüs ağrısı ve Sebepleri nelerdir?
Yazar aGRaSif

Özellikle son yıllarda ölümlerle sonuçlanan ani kalp krizleri,  her göğüs ağrısını kalp rahatsızlığı sanmamıza yol açar oldu. Her göğüs ağrısı kalp şikayeti olmamakla beraber, bunu tespit etmek , ancak yapılan tetkiklerle belli olur. 

Sol göğsünüzde aniden başlayan nedenini bilemediğiniz ağrı,  daha çok göğsünüzün ön tarafında oluyor ise, kendinizi bir süre gözlemlemelisiniz. Bu göğüs ağrısı göğsünüzde sıkıştıran bir his uyandırmaya başlıyorsa, sizi sıkıştırmaya başlıyorsa, göğsünüzün ön kısmını inceden inceye yanıyor gibi hissediyorsanız ve ağrınız kolunuza, sırtınıza hatta çenenize doğru yayılmaya başladıysa bu durumu muhakak önemseyip, en kısa zamanda bir kalp cerrahına görünmeniz gerekiyor.

Bu şikayetlerin dışında oluşan göğüs ağrıları sizi kalbinizle ilgili tereddüte düşürmesin.  Evet göğüs ağrısı, ilk olarak kalp ile ilgili bir sorun olduğu düşüncesine sürekler.  Göğüs kafesi içinde kalp dışındaki organlardan veya komşu bölgelerden kaynaklanan ağrılar yapabilir. Bu ağrılar bazen kalp şikayeti yaşayan kişilerde görülen ağrılara benzerlikte gösterebilir.

Peki kalp şikayetleri dışında göğüs ağrısına sebep olan nedenler nelerdir?

– Mide ağrısı

– Safra kesesi ağrıları

– Karın içi organlardan kaynaklanan ağrılar

– Kas ağrıları

– Reflü

– Yemek borusu şikayetleri

– Boyun fıtığı ağrıları

– Soğuk algınlığı

– Sıkıntı, stres gibi psikolojik nedenler

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar