Evde hazırlanan kolay, bitkisel ve yararlı ilaçlar..

Evde hazırlanan kolay, bitkisel ve yararlı ilaçlar..
Yazar aGRaSif

Nezle, soğuk algınlığı, organik bir sebebe dayanmayan uykusuzluk, yemek sonrası rahatlama isteği her zaman karşılaşılan rahatsızlıklardır.  Bu durumlarda belirtileri azaltmak için evde hazırlanan kolay bir kaç förmül her zaman işinize yarıyabilir. Ölçüleriyle verilen bu förmülleri bu gibi durumlarda denemek sizin için faydalı olabilir.

Kış Çayı: 1 poşet ıhlamur, 1 poşet adaçayı, 1 poşet papatya, 4-5 adet karanfil, 2-3 dilim zencegil, 1 tutam kekik, orta boy bir elmanın kalın soyulmuş kabuğunu, yarım litre kaynamış suda ve cam veya porselen bir demlikte 15 dakika demlendirin. Daha sonra süzerek çay gibi için, tatlandırıcı olarak bal kullanın.
(Göğüs yumuşatır,balgam söktürür ve rahatlatır.)

Gargara: Porselen bir kupa fincana bir poşet adaçayı koyup üzerine kaynamış su ilave edin, 10 dakika  demlendirin, su sıvıyla günde 4-5 defa gargara yapın. Boğaz ağrısı ve yanmasına iyi gelir.

Buğu: Küçük bir tencereye kaynar su koyun, içine 1 çay kaşığı okaliptus, 1 çay kaşığıda kekkik  yağı ilave edin, başınızı  bir havlu ile kapatıp beş dakika kadar ağız ve burundan  buharı  içinize  çekin, günde 2-3 defa yaparsanız daha rahat nefes alırsınız.

Uyku öncesi çayı: 1 poşet oğulotu,melisa yaprağı, bir tatlı kaşığı lavanta çiçeğini bir porselen demliğe koyup üzerine  1 lt kaynamış su koyup 15 dakika demlendirin, içerken bir kaşık bal ilave edin, yatmadan bir saat kadar önce için.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz